Woda termalna bywa określana mianem jednej z najcenniejszych substancji występujących na naszej planecie. Pozyskuje się ją z głębokich pokładów ziemi, gdzie jest naturalnie ogrzewana przez magmę, dzięki czemu po wydobyciu na powierzchnię wciąż utrzymuje wysoką temperaturę. I choć większość osób korzysta z kąpieli termalnych w celach czysto rekreacyjnych, to warto również znać zdrowotny wpływ takiej wody na ludzki organizm. Odpowiadają za to minerały i składniki specyficzne zawarte w wodzie termalnej, o czym więcej piszemy w naszym artykule.
Kąpiel w wodzie termalnej jest bardzo przyjemna, szczególnie jesienią i zimą, kiedy czujemy, że musimy się rozgrzać. Można to porównać do kąpieli w ogromnej wannie wypełnionej gorącą wodą. Różnica polega na tym, że woda termalna – poza właściwościami relaksacyjnymi – ma również szerokie zastosowanie terapeutyczne.
Wynika to ze specyficznego składu wody pozyskiwanej z głębokich pokładów ziemi. Nie dość, że jest ona całkowicie wolna od zanieczyszczeń z działalności rolniczej i przemysłowej człowieka, to jeszcze zawiera mnóstwo najważniejszych minerałów – a te mogą być przyswajane przez ludzki organizm także od zewnątrz, wchłaniane przez skórę.
Skład wody termalnej może się natomiast różnić w zależności od ujęcia i tym samym od zasilanego nią obiektu. Powołajmy się tutaj na przykład Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, które słyną z bardzo wysokiej jakości wody termalnej, pozyskiwanej z głębokości 2400 metrów, mającej 64,5 stopnia Celsjusza na wypływie.
Woda zasilająca Termy BUKOVINA zawiera aż 28 najcenniejszych składników mineralnych, w tym m.in.:
Dodatkowo woda termalna zasilająca Termy BUKOVINA zawiera bardzo cenne składniki specyficzne, czyli siarkę dwuwartościową i jon fluorkowy. To, w połączeniu z wysoką temperaturą na wypływie, sprawia, że woda ta ma potencjalnie lecznicze właściwości, a kąpiele w niej mogą stanowić element terapii wspomagającej w przypadkach wielu chorób i innych dolegliwości zdrowotnych.
Pozytywny wpływ kąpieli termalnych na ludzki organizm był znany już w starożytności. Badania przeprowadzone w latach. 50. XX wieku potwierdziły natomiast, że nie jest to w żadnym razie myślenie życzeniowe, ale czysta nauka.
Potencjał terapeutyczny czy wręcz leczniczy wody termalnej wynika z jej znakomitego składu, wysokiej mineralizacji, zawartości mikroelementów i składników specyficznych, które mogą być przyswajane również przez skórę.
Kąpiele termalne znajdują zastosowanie w przypadkach m.in. chorób o podłożu reumatycznym, zaburzeń metabolicznych, chorób kobiecych, nadwagi i otyłości, urazów ortopedycznych, chorób i problemów dermatologicznych, chorób psychiczny, przemęczenia czy chorób układu oddechowego.
Więcej o najcenniejszych minerałach i składnikach specyficznych zawartych w wodzie termalnej, a także o jej zastosowaniu terapeutycznym, możesz przeczytać w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/bogactwo-mineralow-i-skladnikow-specyficznych-w-cieplej-wodzie-termalnej-oto-najcenniejsze-skladniki-odzywcze-dla-skory-i-calego-ciala.
Dodaj komentarz