Bisfenol A – trucizna w puszkach,butelkach i …plombach zębowych

pobrane

Bisfenol A (BPA, dian, 2,2-bis(p-hydroksyfenylo) propan) związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych, poliestrów, polieterów oraz żywic epoksydowych. Wykorzystuje się go w produkcji plastików(praktycznie wszystko co plastikowe w tym smoczki dla dzieci) oraz jest składnikiem żywic wyścielających puszek żywnościowych do przechowywania żywności. BPA łatwo przenika do żywności, napojów czy kosmetyków w podwyższonej temp. lub w wyniku uszkodzenia opakowania produktu.

 

Działanie BPA na organizm człowieka:
Działanie bisnfenolu A polega na powodaniu szkód hormonalnych które po pewnym czasie prowadzą do wystąpienia otyłości. Cząsteczki BPA wpływają na aktywność adipocytów(komórki tłuszczowe) które nadmiernie się namnażając skutkuje otyłością (nawet przy zdrowym stylu życia i niskokolarycznej diecie). Udowodniono że BPA w niewielkim nawet stężeniu w organiźmie ludzkim przyczynia się do szybszego rozwoju nowotworów(zwłaszcza raka prostaty u mężczyzn czy też raka piersi u kobiet). BPA ma również działanie antyandrogenne – blokuje działanie hormonów męskich. Cząsteczki bisfenolu imitują żeński hormon – estrogen(łączy się z receptorami odpowiedzialnymi za wiązanie naturalnych hormonów – estradiolu, estronu i estriolu) przez co poziom naturalnego estrogenu w ciele kobiety może się obniżyć. Pociąga to za sobą zmiany w mózgu, które mogą zaburzać płodność czy też nieprawidłowe działanie insuliny/trzustki czy też nadmierną aktywność u dzieci jak i przyczyniać się do zespołu Downa.

 

Przenikanie BPA z opakowania do produktu
Kilka lat temu przeprowadzono badania na temat możliwości migracji tego związku do produktów. Wykazano, że BPA rozpuszcza się w płynie znajdującym się w opakowaniu np. soku, wodzie czy też mleku dla np. niemowląt. Prawdopodobieństwo zanieczyszcenia produktu wzrasta wyższych temperaturach, w przypadku kwaśnych lub zasadowych płynów(np.coca cola), przy wielokrotnym użytkowaniu np. przemywaniu wodą materiału zawierającego BPA czy też np.zgniataniu materiału z BPA(nie wierze że sobie nie rzucasz butelką pepsi czy coca coli do plecaka czy jej poprostu czasami nie zgniatasz w ręce kiedy jest jeszcze troche napoju wśrodku).
– Zatruć/podtruć się tym związkiem można w wyniku spożycia pokarmu z puszki/butelki czy też na skutek używania kosmetyków które ów związek zawierają(przenika on przez skórę).

– Amerykański prof. Saal z Uniwersytetu Missouri stwierdził, że Bisfenol A ” jest niebezpieczny nawet w dawkach uważanych za bezpieczne”

– Badania prowadzone na gryzoniach wykazały , że substancja ta wywiera szkodliwy wpływ na równowagę hormonalną gryzoni w dawkach znacznie niższych od przyjętych jako bezpieczne .

 

W temp.pokojowej stężenie BPA w butelkach może wynosić 0.2-03.mg/l, w aluminiowych powlekanych puszkach/butelkach – ok.0.08 do nawet 1.9mg/l. W butelkach z niepowlekanej stali nierdzewnej czy też w butelkach alu pokrytych tworzywem EcoCare czy też w butelkach wykonanych z kopoliestru Tritan BPA nie występuje.

 

Bisfenol niestety nie jest tylko częstym związkiem wykorzystywanym do produkcji plastiku ale i też paragonów fiskalnych czy też wypełnień plomb zębowych. Wcześniej używano się do tego amalgamatów(jeszcze większa trucizna – w kontakcie ze śliną przenika do organizmu osadzając się w tkankach i powodując różne problemy zdrowotne związane z autoagresją układu odpornościowego).

 

Dzieci, których zęby leczono przy pomocy plomb dentystycznych zawierających bisfenol A (BPA), mają problemy z koncentracją, są nadpobudliwe, agresywne tak wynika z badań opublikowanych miesiąc temu w czasopiśmie Pediatrics przez Nancy Maserejian, epidemiologa z New England Research Institutes w Watertown (Massachusetts, USA). Przeanalizowano 534 dzieci które miały conajmniej 2 wypełnienia z materiału zaw.BPA. Stwierdzono, że negatywne skutki pojawiają się ok.5lat od założenia tego typu plomb. Jak tego uniknać?sprobować zamówić/dobrać żywice epoksydową BPA free do wykonania wypełnienia zęba.
BPA można oznaczyć w próbkach moczu (wykorzystując enzymy glukoranidazę i/lub sulfatazę) dzięki czemu można oznaczyć łączne formy sprzężone i wolne od tego związku – próbkę moczu należy oddać do pojemnika ze szkła aby zapobiec migracji BPA z tworzywa sztucznego do badanej próbki.

Jak zminimalizować ryzyko absorbcji BPA do organizmu?
Zwracać uwagę na oznakowanie butelek – BPA free lub Bishpenol A free – takich oznaczeń powinniśmy szukac i takie własne produkty w plastikowych butelkach wybierać(są one najczęściej umieszczane na spodzie butelki). Z kolei produkty z BPA oznacza się częśto jako „PC (polycarbonate plastic) lub cyfra 7 w trójkącie symbolizującym recykling – takich naturalnie najlepiej unikać. Produkty ” BPA FREE” wolne od bisfenolu / przy których wykorzystano Polipropylen /PP2/ oznaczone są symbolem – 05PP-w trójkącie.

 

 

Post wydał Ci się wartościowy?a może po prostu mnie lubisz ;)?podziel się nim na Facebooku i go udostępnij!

Polub tego bloga na FB, gdzie znajdziesz też dodatkowe newsy, których tutaj nie publikuje https://www.facebook.com/zdrowiebeztajemnic

Obserwuj mnie na instagramie www.instagram.com/premyslaw84

Głosuj i wybieraj kolejne tematy – prawa strona bloga – zakładka „Ankieta”

 
Bisfenol A – Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich.

Cooper J.E., Kendig E.L., Belcher S.M: Assessment of bisphenol A released from reusable plastic, aluminium and stainless steel water bottles. Chemosphere, 85 (6), 943-947, 2011.

Łaszczyca D., Paradowska K., Makarova K.: Zanieczyszczenie środowiska bisfenolem A. Biyl. Wydz. Farm. WUM, 1, 1-5, 2015.

Pawlicka M., Starski A., Mazańska M., Postupolski J.: Bisfenol A w wyrobach do kontaktu z żywnością. Zagrożenia dla zdrowia człowieka, ustawodawstwo.
Przemysł Spożywczy T. 68, nr 6, 31-33, 2014.

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością (Dz. Urz. UE L 12 z 15 stycznia 2011 r.).

Rick Smith, Bruce Lourie: Mordercza gumowa kaczka, The Telegraph, The Times, Die Welt, New Scientist, Daily Mail, cancersearchukorg.

surowadieta.pl/utopieni-w-toksycznej-zupie/
leczenieludowe.wordpress.com/2013/10/31/bisfenol-szkodzi-bardziej-niz-myslano/

infodent24.pl/techdentpost/jeszcze-jedno-badanie-nad-skutkami-oddzialywania-na-organizm-bisfenolu-a,3172.html
pacjenci.dentonet.pl/artykul/1788884-toksyczny-skadnik-plomb-z-kompozytu/
dzieci.pl/kat,1033591,page,2,title,Bisfenol-A-niebezpieczna-substancja-ukryta-w-plastiku,wid,16731592,wiadomosc.html?smgputicaid=616698

e-biotechnologia.pl/Artykuly/Bisfenol-A/

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum