Mukowiscydoza – gen CFTR – naturalnie już Ci nie przeszkodzi…

pluca1

Ten śluz zalegający w Twoich oskrzelach….kaszel…ciągłe zapalenia płuc i oskrzeli jak i problemy z trawieniem – dobija Cię już od dawna . Niewydolna trzustka?zakażenia bakteryjne?Wszystko powyżej Cie dotyka a może i więcej. Zastanawiasz się dlaczego właśnie Ciebie a nie kogoś innego to spotkało – w końcu Mukowiscydoza to tak naprawdę rzadka choroba. Masz już dość zażywania leków upłynniających wydzielinę w Twoich oskrzelach i chodzenia na rehabilitacje – nie dajesz rady już finansowo,psychicznie …do 50tki na pewno tak nie pociągniesz – a marzyło Ci się dożyć setki!Niepoprawny marzycielu… już nie raz słyszałeś od kogoś abyś wziąć się w garść – nic nie dało – bo nawet najwięksi twardziele są bez szans z tą chorobą. Co zatem innego Ci pozostaje poza marzeniami? marzeniami o sprawnym genie CFTR który powoduje blokady kanałów chlorkowych nie pozwalając na wydostanie się jonów chlorkowych z komórek. Też czasami marze – Tobie jednak tego już nie polecam – polecam natomiast przeczytanie do końca tego co teraz napisze – czas na powrót do normalnego życia w którym Mukowiscydoza nie będzie dla Ciebie stanowiła żadnego problemu.

 

Mukowiscydoza (CF, ang. Cystic Fibrosis) jest chorobą genetyczną, spowodowaną mutacjami w obrębie genu CFTR. U człowieka występuje 46 chromosomów: 44 chromosomy autosomalne (22 odziedziczone od matki i 22 odziedziczone od ojca), na których zawarte są wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania organizmu niezależnie od płci oraz 2 chromosomy płci (posiadanie dwóch chromosomów X, tj. XX warunkuje płeć żeńską, natomiast płeć męska występuje w układzie XY). Gen CFTR znajduje się na jednym z chromosomów autosomalnych (chromosom 7) – stąd „dziedziczenie autosomalne”. Termin „recesywne” oznacza natomiast, iż choroba występuje wtedy, gdy dziecko odziedziczy od obojga rodziców kopie genu z defektem genetycznym. Np. dziecko chorujące na mukowiscydozę o genotypie F508del/G542X odziedziczyło od jednego z rodziców kopię genu CFTR z mutacją F508del, a od drugiego kopię genu CFTR z mutacją G542X. O rodzicach w takim przypadku mówimy, iż są nosicielami mutacji, którzy nie wykazują objawów klinicznych choroby. Dzieje się tak dlatego, że ilość białka CFTR, jaka jest produkowana przez prawidłową kopię genu, jest wystarczająca dla prawidłowego działania komórek i samego organizmu.

 

Gen CFTR zawiera informację o białku CFTR. Białko CFTR jest kanałem chlorkowym biorącym udział w transporcie jonowym w komórkach nabłonkowych. Wynikiem mutacji genu CFTR jest brak lub obniżenie poziomu produkcji białka CFTR, lub produkcja białka o nieprawidłowym działaniu. Powoduje to wytwarzanie się śluzu na skutek upośledzonego transportu jonów chlorkowych a co za tym idzie – także i wody. W Mukowiscydozie uszkodzone są zbudowane z białek kanały chlorkowe i nie mogą zostać otwarte , aby pozbyć się jonów chlorku z komórek. Zahamowane zostaje wydzielanie wody co z kolei powoduje zagęszczeniem śluzu.
Związki które zwiększają funkcje biosyntetyczne błony kanału chlorkowego mukowiscydozy CFTR Cl- mogą mieć ważne znaczenie w rozwoju nowych metod leczenia mukowiscydozy. Wcześniejsze badania sugerowały, że ekstrakt ziołowy z kurkuminy może wpływać na zmianę mutacji CF(cystic fibrosis) – CFTR-deltaF508. W przytaczanym przeze mnie badaniu sprawdzono wpływ kurkuminy na funkcję kanału genu CFTR. Kurkumina zwiększa jego aktywność między błonowego szlaku przewodnictwa poprzez redukcję czasu zamknięcia kanału chlorkowego oraz wydłużeniu czasu kiedy kanał był otwarty. Stymulacja kurkuminą była zależna od dawki = przeprowadzono symulację laboratoryjną tego procesu (zdjęcie poniżej). Symulacja była odwracalna (tj.podanie kurkuminy nie powodowało stałego otwarcia i przedłużenia kanału przewodnictwa) oraz znacznie mocniejsza niż przy użyciu genisteiny(o niej i o genie BRCA1 artykuł opublikowałem tutaj). Kurkumina nie tylko zwiększała aktywność samych kanałów jak i również zwiększała transport Cl- w nabłonku dróg oddechowych. Rezultaty tego badania pokazują, że Kurkumina może bezposrednio stymulować kanały chlorkowe CFTR. Badania również wykazały że Kurkumina może również częściowo skorygować wadliwe działanie genu CFTR-delta F508 w komórkach heterologicznych.

F1.medium

Grupa badaczy z Danii przedstawiła wyniki badań dotyczących skuteczności żeń-szenia w leczeniu myszy zainfekowanych Pseudomonas aeruginosa(pałeczka ropy błękitnej), bakterii powszechnie znajdowanej w płucach osób chorych na mukowiscydozę. Pseudomonas aeruginosa nie zostaje w całości wyeliminowana z organizmu chorych, pomimo stosowania różnego typu antybiotyków. Terapia żeń-szeniem mogłaby być pomocna w zapobieganiu uszkodzeniu płuc chorych na mukowiscydozę. Podczas doświadczenie duńscy naukowcy zainfekowali myszy, a następnie podawali preparat żeń-szenia i dla porównania roztwór soli, jeden raz dziennie w tygodniu. Myszy leczone żeń-szeniem szybciej zwalczały infekcje i przeżywały dłużej niż grupa kontrolna. Przeprowadzono także badania dotyczące mechanizmu działania żeń-szenia. Okazało się, że podwyższa poziom cytokin związanych z odpowiedzią komórkową organizmu, zmniejsza zaś ilość cytokin związanych z odpowiedzią humoralną (przeciwciałami). U pacjentów z mukowiscydozą dochodzi m.in. do zwiększenie odpowiedzi humoralnej, tak więc żeń-szeń hamujący tą odpowiedź może być bardzo pomocny.

Kolejny temat to zapalenie trzustki które jest bardzo popularne wśród ludzi z Muko.
Kwas oleinowy i hydroksytyrozol, które występują w wysokich stężeniach w oliwie z olivek extra virgin(zimnotłoczonej) usuwają objawy zapalenia trzustki.
Wymienione wyżej związki wpływają na mechanizmy molekularne zaangażowane w rozwój ostrego zapalenia trzustki. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wydziału Fizjologii Uniwersytetu w Grenadzie, badając wpływ składników diety śródziemnomorskiej na zapobieganie i ograniczenie uszkodzenia komórek.
Hiszpanie sprawdzali, jak zmiany w składzie kwasów tłuszczowych błon komórkowych, wywołane zmianami w rodzaju spożywanego tłuszczu, oddziałują na zdolność komórek do reagowania na uszkodzenia oksydacyjno-zapalne – ostre zapalenie trzustki – powstałe w wyniku podania ceruleiny (dekapeptydu, który stymuluje mięśnie gładkie i nasila wydzielanie enzymów trawiennych; w 1967 r. wyizolowano go z wysuszonej skóry australrzekotki szmaragdowej).
Zespół Marii Belén López Millán chwali się, że to pierwsze studium obliczone na przetestowanie wpływu kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy na mechanizmy komórkowe reagujące na miejscowe zapalenie trzustki. Oddziaływanie zapobiegawcze antyoksydantów badano na modelu mysim – zwierzętom podawano najpierw określone składniki odżywcze/bioaktywne, a potem indukowano u nich uszkodzenia komórkowe.
Zamiast żeńszenia (dawkowanie 3×1 kapsułka na 30-45min przed posiłkiem lub 2h po posiłku – polecam medicaherbs.com) moge polecić także jemiołę(napary – wg.badań już w ciągu 24 godzin podnosi cytokiny wchodzące w skład limfocytów th1) lub też Astragalusa (jedno z moich ulubionych ziół).

Jeśli chodzi o dawkowanie Kurkumy – 6x dziennie po 1 płaskiej łyżce stołowej wymieszanej z olejem lnianym/olej z oliwek extra virgin(omega 3 dodatkowo zmniejszą procesy zapalne w organiźmie) oraz świeżo zmielonym pieprzem(piperyna spowoduje zwiększoną absorbcję kurkuminy w jelicie cienkim), ewentualnie liposomalna wersje kurkuminy.

+ między posiłkami napary z czerwonej koniczyny(do dostania na allegro) (dodatkowe wsparcie dla kanałów chlorkowych)

Inne naturalne produkty zwiększające poziom cAMP w białku CFTR to forsyklina(pokrzywa indyjska),apigenina(b.dobra substancja pozytywnie działająca na zapalenie stawów w przebiegu Boreliozy/RZS) czy też Arnika – wszystko do dostania na allegro bez problemów.

Dodatkowo cytując pewnego doktora z którym ciężko się nie zgodzić „Biofilmy bakteryjne odgrywają ważną rolę w mukowiscydozie” Steve Fry – doktor medycyny konwencjonalnej konwencja okragłego stołu 2012

moge polecić produkt firmy Dr’s Best „natto-serra” który składa się z 2 enzymów b.dobrze redukujących biofilmy bakteryjne.

 

Na koniec enzymy trawienne z którymi każdy kto ma mukowiscydoze ma problem – Doctor’s Best – Best Digestive Enzymes z iherb.com ewentualnie Now Foods – super enzymes jak i Mangan(firma Source naturals a najlepiej Thorne) – 1 kaps dziennie(odpowiedzialny za wytwarzanie enzymów trawiących białka,tłuszcze i węglowodowany.

 

Post wydał Ci się wartościowy?a może po prostu mnie lubisz ;)?podziel się nim na Facebooku i go udostępnij!

Polub tego bloga na FB, gdzie znajdziesz też dodatkowe newsy, których tutaj nie publikuje https://www.facebook.com/zdrowiebeztajemnic

Obserwuj mnie na instagramie www.instagram.com/premyslaw84

Głosuj i wybieraj kolejne tematy – prawa strona bloga – zakładka „Ankieta”

 

m.jbc.org/content/280/7/5221.full#ref-36
m.jbc.org/content/280/7/5221.abstract
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9277373
kopalniawiedzy.pl/zapalenie-trzustki-oliwa-virgin-ryby-kwas-oleinowy-hydroksytyrozol-wielonienasycone-kwasy-tluszczowe-n-3-uszkodzenia-oksydacyjno-zapalne-ceruleina-Maria-Belen-Lopez-Millan,14785
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11078699
genomed.pl/index.php/pl/profilaktyka-genetyczna/mukowiscydoza
ochoroba.pl/artykuly/2444-mukowiscydoza-cf-ang-cystic-fibrosis

Principles and practice of phytoherapy, modern herbal Medicine 2 – Kerry Bone,Simon Mills

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Jedna odpowiedź na „Mukowiscydoza – gen CFTR – naturalnie już Ci nie przeszkodzi…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum