Zapalenie dziąseł – objawy i leczenie paradontozy

Tooth sensitivity. Woman suffering from toothache, touching inflamed cheek, panorama

Zapalenie dziąseł, nazywane też paradontozą, to schorzenie na które cierpi wiele osób niezależnie od wieku. Tuż obok próchnicy, zapalenie dziąseł jest jedną z najczęstszych przypadłości stomatologicznych dotykającą Polaków. Ryzyko zapadnięcia na nią wzrasta wyraźnie po 35 roku życia. Jak poradzić sobie z paradontozą? Co zrobić, aby w porę jej zapobiec i jak ją leczyć, kiedy już na nią zachorujemy? Oto najważniejsze informacje dotyczące zapalenia dziąseł.

Przyczyny występowania paradontozy

Jedną z głównych przyczyn wystąpienia paradontozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niedokładne szczotkowanie powierzchni zębów i pozostawianie na nich osadu w krótkim czasie może doprowadzić do rozwinięcia się choroby. Na zapalenie dziąseł szczególnie narażone są również osoby, których zęby są ułożone gęsto, przez co właściwe czyszczenie przestrzeni pomiędzy nimi bywa utrudnione. Zalegające pomiędzy kolejnymi zębami ślina i resztki pożywienia, tworzące grubą warstwę płytki nazębnej i kamień, to środowisko wprost idealne dla bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Grupą szczególnie narażoną na wystąpienie paradontozy są również palacze.

Szukając faktycznej przyczyny paradontozy należy jednak pamiętać, że zapalenie dziąseł to nazwa grupy obejmującej dużą ilość różnorodnych schorzeń, z których jednym z nich jest paradontoza. Niektóre z nich mogą wynikać nie z braku należytej higieny, ale na przykład z powodu przyjmowania niektórych leków lub wskutek innych chorób organizmu. Do chorób, których skutkiem może być zapalenie dziąseł, należą m.in. cukrzyca, anoreksja oraz bulimia.

Zapalenie dziąseł – ile trwa i jakie daje objawy?

Zapalenie dziąseł to przypadłość, którą trudno przegapić. Schorzenie daje wiele różnorodnych objawów, do których należy m.in. ból dziąseł. Jama ustna, w której rozwija się stan zapalny dziąsła, charakteryzuje się również przerostem tkanki przyzębia i jej zaczerwienieniem. Intensywnie czerwone dziąsła to sygnał, który powinien wzbudzić naszą czujność podczas codziennego szczotkowania zębów. Jednym z objawów paradontozy może być również spuchnięte dziąsło. Nienaturalnie obrzmiała tkanka jest wyraźnie wrażliwa na ból, przez co pacjenci chorujący na zapalenie przyzębia i inne choroby dziąseł odczuwają dyskomfort, wykonując codzienne czynności takie jak jedzenie czy picie. Do częstych objawów choroby dziąseł należą również: krwawienie oraz nadwrażliwość na zimno i ciepło. Każdy kto boryka się z takimi objawami choroby, z pewnością zadaje sobie pytanie: „Ile trwa stan zapalny dziąseł?”. Wystarczą 3-4 tygodnie, aby choroba zaczęła dawać pierwsze objawy. Następnie stan zapalny rozwija się i może trwać nawet kilka miesięcy.

Metody skutecznego leczenia zapalenia dziąseł

Jeśli podczas szczotkowania zębów lub spożywania pokarmów coś wzbudzi nas niepokój, warto jak najszybciej udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. Tam dentyści usuną kamień i zalegający na zębach osad, co jest pierwszym krokiem na drodze do odzyskania zdrowego uśmiechu. Jeżeli choroba zdołała się rozwinąć, konieczne może się okazać zastosowanie antybiotykoterapii oraz środków prowadzących do wzmocnienia i odbudowania organizmu. Najbardziej zaawansowane stadium choroby, do którego objawów należy m.in. przerost dziąseł, może wymagać wycięcia zmian chorobowych. Kompleksowe leczenie chorób przyzębia ma w swojej ofercie klinika Warsaw Dental Center.

Aby zabezpieczyć jamę ustną przed wystąpieniem stanów zapalnych, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Codzienna higiena z użyciem właściwie dobranej szczoteczki do zębów, nici dentystycznej i płynu do płukania w znaczący sposób ogranicza ryzyko paradontozy. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby można zastosować domowe metody prowadzące do zmniejszenia bólu, jak na przykład stosowanie płukanki z ziół (szałwia, rumianek) czy roztworu wody i soli morskiej. Właściwe i pełne leczenie, prowadzące do pozbycia się problemu, możliwe jest jedynie w gabinecie stomatologicznym. Ważne, aby nie zwlekać z wizytą u dentysty, bowiem każde kolejne stadium choroby jest trudniejsze do wyleczenia. Warto również pamiętać o stosowaniu różnorodnej i bogatej w witaminy diety.

 

Artykuł sponsorowany na zlecnie whitepress.pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Darowizna edukacyjna

Jeśli podoba Ci się ten blog, wspomóż mniejszą lub większą kwotą moją edukację w zakresie medycyny (kursy/szkolenia, książki, urządzenia).

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum
stat4u