O podaniu wszywki alkoholowej decyduje lekarz jednak pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na zastosowanie wszywki alkoholowej. Wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej, może być jedynie elementem terapii, który wspomaga jednostkę w pozostaniu w trzeźwości.
Lekarz pod skórę pacjenta podaje zestaw od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które zawierają w sobie substancję czynną – disulfiram. Substancja ta uwalniana jest do krwi pacjenta przez cały okres działania wszywki (czyli nawet kilka miesięcy). Zadaniem uwalnianej substancji czynnej jest trwałe blokowanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej – bierze on udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku blokady działania tego enzymu alkohol nie jest rozkładany przez organizm. Sprawia to, że jego metabolizm zatrzymany zostaje na etapie aldehydu octowego. To właśnie występowanie aldehydu octowego w naszym organizmie sprawia, że odczuwamy nieprzyjemne objawy po spożyciu alkoholu. Co ważne, nieprzyjemne objawy mogą wystąpić już w przeciągu 10 minut od momentu spożycia alkoholu. Objawy te charakteryzują się:
W skrajnych przypadkach może dojść do zagrożenia życia lub ryzyka zawału. Opisane wyżej objawy utrzymują się od kilku do dziesięciu godzin. Czas trwania nieprzyjemnych dolegliwości zależny jest od ilości spożytego alkoholu. Bardzo dla osób posiadających wszywkę alkoholową jest informacja, że nieprzyjemne dolegliwości mogą wystąpić również po spożyciu produktów zawierających alkohol, na przykład cukierkach zawierających alkohol czy płynie do płukania jamy ustnej. Po zjedzeniu czekoladki z alkoholem mogą u pacjenta wystąpić kilkugodzinne bóle głowy.
Autorom leku przyświecał jasny cel – trwale zniechęcić osoby uzależnione od alkoholu do spożywania wyrobów wysokoprocentowych. Dziś natomiast Esperal stosuje się tylko u osób, które zdecydowały o życiu w trzeźwości i wyraziły świadomą chęć na przyjęcie tej substancji.
Wszycie esperalu Warszawa, powoduje hamowanie metabolizmu alkoholu. Sprawia to, że po spożyciu alkoholu jednostka odczuwa silne objawy zatrucia alkoholowego. Działanie to ma skutecznie zniechęcić jednostkę do sięgania po alkohol. Jednak Esperal może również wchodzić w niepożadane reakcję z lekami. Przed przyjęciem wszywki alkoholowej należy poinformować lekarza o swoich schorzeniach oraz przyjmowanych lekach w celu uniknięcia sytuacji, w której mogą wystąpić działania niepożądane. Esperal może wchodzić w reakcje z:
Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż po podaniu wszywki alkoholowej istnieje ryzyko wystąpienia reakcji disulfiramowej w odpowiedni na kontakt z rozpuszczalnikami organicznymi, które zawierają alkohol, aldehyd octowy czy paraldehyd.
O przyjęciu wszywki alkoholowej decyduje lekarz, konieczna jest świadoma zgoda pacjenta na podanie leku. Wszywkę alkoholową lekarz umieszcza pod skórą pacjenta na okres kilku miesięcy. Specjalista w ciele pacjenta rozkłada od ośmiu do dziesięciu tabletek z substancja czynną hamującą metabolizm alkoholu. Tabletki umieszczane są podpowięziowo, najczęściej pod łopatką lub na pośladku pacjenta. Esperal w każdej chwili można usunąć z organizmu pacjenta. Szacowany czas działania tabletek to osiem miesięcy, dopiero po upływie tego okresu zabieg można powtórzyć.
Mimo iż Polska gwarantuje bezpłatne leczenie choroby alkoholowej to podanie wszywki nie jest refundowane. Zabieg ten kosztuje w granicach kilkuset złotych. Ceny zależą od miejsca wykonywania zabiegu, lekarza oraz miasta, w którym decydujemy się na zabieg.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Długość zabiegu to około 30 minut.
O skierowaniu pacjenta na zabieg, podczas którego w ciało pacjenta zostanie podana wszywka alkoholowa decyduje lekarz. Decyzja ta powinna być poprzedzona wywiadem, który ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do podania wszywki alkoholowej. Kto nie może przyjąć wszywki alkoholowej?
Przede wszystkim wykluczone zostają osoby, które posiadają uczulenie na disulfiram, tiokarbaminiany lub którykolwiek składnik leku. Osoby posiadające nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, chorobę niedokrwienną serca czy w przeszłości przebytą niewydolność obwodową krążenia oraz inne schorzenia sercowo – krążeniowe również nie mogą przyjąć wszywki alkoholowej. Wszywka alkoholowa jest również niewskazana dla osób, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi, próbami samobójczymi lub psychozą. Jednak tutaj wyłączona została ostra psychoza alkoholowa. Dyskwalifikacją do odbycia zabiegu jest również spożycie alkoholu na dwanaście godzin przed zabiegiem oraz stan upojenia alkoholowego w chwili przystąpienia do zaplanowanego zabiegu. Esperal wchodzi również w silną reakcję z niektórymi lekami, przed przystąpieniem do zabiegu należy poinformować lekarza o zażywanych lekach. Osoby, które dodatkowo cierpią na schorzenia takie jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca czy układu oddechowego kategorycznie nie mogą zażywać alkoholu w podczas posiadania wszywki alkoholowej. Sytuacja ta może sprawić pogorszenie się stanu zdrowia pacjenta i zaostrzenie opisanych wyżej schorzeń.
Chociaż zdarzają się rzadko to po podaniu wszywki alkoholowej mogą wystąpić nieprzyjemne skutki uboczne. Charakteryzują je objawy takie jak: nudności, wymioty, senność, impotencja, która mija, wysoka męczliwość, posmak metalu lub czosnku w jamie ustnej, występujące stany depresyjne, reakcje psychotyczne, stany paranoiczne, schizofrenia, reakcje alergiczne na skórze czy zapalenie nerwów obwodowych.
Należy obserwować własne ciało i organizm oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza po zaobserwowaniu niepokojących objawów.
Objawy niepożądane występują relatywnie rzadko. Zazwyczaj pojawiają się w pierwszych dniach po podaniu wszywki alkoholowej. Dolegliwości mogą ustąpić po przyzwyczajeniu się organizmu do nowej substancji. Czasem jednak istnieje konieczność usunięcia wszywki.
Artykuł na zlecenie whitepress pl
Dodaj komentarz