Wpływ letniego słońca na samopoczucie i na podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem

Słońce ma pozytywną moc, która dostarcza energii do życia i motywacji do zmian na lepsze. Lato to czas relaksu, odpoczynku i nabierania sił do dalszych działań i pracy nad sobą samym. To doskonały okres, aby zastanowić się nad swoim życiem oraz wdrożeniem zmian, nawet tych trudnych, aby codzienność stała się lepsza i zdrowsza. Jednym z takich kroków jest podjęcie decyzji o leczeniu swego uzależnienia.

 

 

W jaki sposób okres letni i słońce wpływają na samopoczucie i motywuje do zmian na lepsze?

Słońce kojarzone jest przede wszystkim z jasnością i ciepłem. To również pozytywne emocje, masa energii, relaks i wypoczynek na świeżym powietrzu, jak również szczęśliwe chwile. Okres letni to przede wszystkim urlop bądź wypoczynek skąpany promieniami słonecznymi. Naukowo udowodniono, że zwiększone zmęczenie, senność, rozdrażnienie, izolacja, spadek motywacji czy samooceny w dużej mierze wynika z braku słońca. Niedobór światła stanowi podstawową przyczynę tych problemów. To typowe zaburzenia nastroju, które najczęściej pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Zjawisko to określane jest mianem sezonowych zaburzeń afektywnych. Zdecydowaną większością osób chorych są kobiety. Mała ekspozycja na słońce skutkuje obniżonym poziomem serotoniny (hormonu szczęścia) w mózgu, ponadto dochodzi do zaburzenia poziomu melatoniny, dopaminy oraz noradrenaliny. Objawia się to problemami ze snem, brakiem apetytu bądź nadmiernym objadaniem się, jak również spadkiem libido czy osłabieniem koncentracji. Właśnie dlatego okres letni pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz motywuje do zmian na lepsze. Promienie słoneczne poprawiają nastrój i korzystnie wpływają na nasz organizm. Przebywanie na słońcu wzmacnia układ odpornościowy i dodaje sił. Łatwiej jest zatem wdrożyć zmiany na lepsze. 

Jakie są korzyści zdrowotne związane z ekspozycją na słońce?

Promienie słoneczne powodują wzrost serotoniny, która pełni szereg istotnych funkcji w organizmie człowieka. Wraz ze wzrostem hormonu szczęścia zredukowany zostaje stres i negatywne emocje. Zwiększa się zatem energia i dobre samopoczucie. Promienie słoneczne to również naturalna produkcja witaminy D3, która jest kluczowa do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przebywanie na słońcu to lepszy nastrój, poczucie satysfakcji oraz wewnętrznego spokoju, sprzyja to relaksacji i otwiera na nowe możliwości. W okresie letnim człowiek jest bardziej wypoczęty i odprężony, a mózg znacznie lepiej pracuje, co przekłada się na podejmowanie ważnych życiowych decyzji. To doskonały czas, aby zatrzymać destruktywne zachowania i skupić się na swoim zdrowiu. Letnie miesiące korzystnie wpływają na motywacje do podjęcia odpowiednich działań. Jednym z nich może być zaprzestanie ciągu nałogu i chęć zerwania z nim. Decyzja o podjęciu leczenia będzie pierwszym krokiem w walce z uzależnieniem. 

Jak angażowanie się w letnie aktywności może wesprzeć zdrowy styl życia i wspomagać proces zdrowienia?

Aktywność fizyczna jest ważna w życiu każdego człowieka. To przede wszystkim pozytywny wpływ na zdrowie i układ ruchu, jak również samopoczucie i dobry nastrój. Regularne ćwiczenia czy aktywne formy spędzania wolnego czasu poprawiają jakość życia. Dochodzi wówczas do redukcji stresu, negatywnych emocji, jak również poprawia się jakość snu, koncentracja czy zdolności do wykonywania codziennych czynności. Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających liczne zalety płynące z regularnej aktywności fizycznej zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Każdy systematyczny ruch przyczynia się do zwiększenia wydzielania endorfin, czyli hormonów pomagających zmniejszyć uczucie bólu, jak również poprawiają nastrój i prowadzą do wytwarzania serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Dzięki temu regularny jogging, jazda na rowerze, spacery, wędrówki szlakami czy każda inna aktywność wspomoże proces leczenia, złagodzi symptomy i będzie zapobiegać zaburzeniom nastroju. Jest to kluczowe podczas leczenia uzależnień. Pozwala zmniejszyć niedogodności związane z zaprzestaniem ciągu nałogu. Co ważne, aktywność fizyczna przyczynia się także do zmniejszenia poziomu lęku, jak również pomaga w poprawie zdolności radzenia dobie w trudnych bądź stresujących sytuacjach. 

Jakie kroki należy podjąć w celu zerwania z nałogiem?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest podjęcie świadomej decyzji o zerwaniu z nałogiem. Następnie warto odwiedzić Ośrodek Przebudzenie i skorzystać z kompleksowej konsultacji ze specjalistą. Kluczowe będzie także wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół oraz najbliższych. Na pomoc można liczyć również w ośrodku. Specjaliści omówią dokładnie wszystkie niejasności i zobrazują cały proces leczenia tak, aby pacjent posiadał komplet niezbędnych informacji. 

Pobyt w Ośrodku Przebudzenie to kompleksowa pomoc i wsparcie ze strony specjalistów z różnych dziedzin. To najlepsze miejsce, w którym można podjąć leczenie oraz wzmocnić motywację do trzymania się wyznaczonych celów. Ośrodek Przebudzenie posiada własne autorskie programy oraz całodobowe wsparcie profesjonalistów. To także indywidualne podejście do pacjenta i jego potrzeb. Wykwalifikowana kadra dysponuje dużą wiedzą i doświadczeniem w pracy z różnymi pacjentami, stąd też gotowi są holistycznie pomóc każdej osobie.

Połączenie pięknej pogody, promieni słonecznych i wypoczynku sprawia, że człowiek gotowy jest podjąć ważne kroki w swoim życiu. Wdrożenie zdrowej diety i aktywności fizycznej pozwoli wzmocnić organizm pod względem psychicznym i fizycznym, aby wytrwać w postanowieniu. Okres letni to doskonały czas, aby zmienić swoje życie na lepsze. 

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress com

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum