Jak wspomniano we wstępie woda w uchu powoduje charakterystyczne uczucie przytłumionego słuchu. Głównym objawem jest szeleszczący i nieprzyjemny szum, który pojawia się bezpośrednio w przewodzie słuchowym. Bulgotanie może okazać się bardzo dokuczliwe. Problemy pojawiają się zwłaszcza przy zasypianiu. Aby rozwiązać ten problem wystarczy nieco mocniej potrząsnąć głowę lub wychylić ją na bok. Niestety nietypowe uczucie stłumienia słuchu, może utrzymać się na dłużej. Głównym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest nie sama woda, ale sól i chlor. W wodzie, mogą znajdować się różnorodne patogeny, które prowadzą do zapalenia przewodu słuchowego.
Jak wspomniano powyżej wodę z ucha najłatwiej usunąć poprzez przechylenie i potrząsanie głową. Można spróbować także wchłonąć wodę. W tym konkretnym zadaniu pomóc może zwykła chusteczka higieniczna, którą delikatnie wkładamy bezpośrednio do kanału słuchowego. Uważać należy jedynie na grube chusteczki higieniczne, które niestety mogą podrażnić delikatne ścianki przewodu. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto skorzystać z pomocy suszarki do włosów, która doskonale nadaje się do osuszania przewodu słuchowego. Pamiętać należy jedynie o tym, aby zachować bezpieczną odległość suszarki od ucha. Aby uniknąć oparzenia najlepiej ustawić najniższy poziom ciepła.
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w odblokowaniu ucha pomóc może ziewanie i żucie gumy. Warto zapoznać się także z tzw. manewrem Valsalvy. Polega on na wzięciu głębokiego wdechu, przy zatkanym nosie i zamkniętych ustach. Po tym zadaniu należy wykonać wydech przez nos. Opisywana metoda jest bardzo często stosowana podczas lotu samolotem. Aby pozbyć się wody z ucha środkowego, można także wziąć gorący prysznic. Podczas kąpieli należy ustawić się w taki sposób, aby głowa była pochylona na stronę zatkanego ucha, dzięki czemu możliwe będzie wdychanie pary.
Podczas kąpieli lub pływania w uchu stopniowo gromadzi się woda. Gdy wpłynie ona bezpośrednio do przewodu słuchowego, to automatycznie generuje nieprzyjemny stłumiony dźwięk. Wynika to oczywiście z tego, że woda zalewa cały przewód słuchowy i stopniowo osadza się w uchu. Przez lekko nachylony przewód słuchowy woda przedostaje się do błony bębenkowej. To właśnie uwięziona woda sprawia, że błona bębenkowa nie może poruszać się w naturalny sposób. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że utrudnione jest prawidłowe przenoszenie dźwięków. Człowiek jest w stanie usłyszeń jedynie przytłumione dźwięki, którym towarzyszy bulgot.
Jeżeli woda w uchu utrzyma się przez kilka dni, to zostanie ona wchłonięta przez woskowinę wewnątrz przewodu słuchowego. Powiększenie objętości spowoduje stopniowe zatkanie ucha. Jeżeli pojawi się dokuczliwy ból, to wówczas mamy wyraźny sygnał, że doszło do infekcji przewodu słuchowego. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza rodzinnego albo otolaryngologa. Zarazki znajdujące się w wodzie, mogą doprowadzić również do nieprzyjemnego swędzenia ucha. Warto wyraźnie zaznaczyć, że zlekceważenie tych objawów, może niestety doprowadzić do utraty słuchu.
Osoby, które nie wiedzą jak pozbyć się wody z ucha, mogą skorzystać z pomocy specjalnych kropli na bazie alkoholu. Głównym zadaniem kropli jest błyskawicznie odparowanie zastoju wody z naszego przewodu słuchowego. Warto wspomnieć także o tym, że alkohol skutecznie hamuje rozwój bakterii, dzięki czemu można uniknąć nieprzyjemnej infekcji. Krople do uszu bez problemu znajdziemy w każdej aptece. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zrobić je samodzielnie w domu. Kropli na bazie alkoholu nie można stosować przy perforacji błony bębenkowej. Godne polecenia są także specjalne krople do uszu z nadtlenkiem wodoru. To właśnie dzięki nim, można bardzo szybko pozbyć się woskowiny uniemożliwiającej naturalne wypłynięcie wody z przewodu słuchowego. Ciekawą propozycją może okazać się także oliwa z oliwek. Dzięki niej nie tylko wyeliminujemy zastój wody w uszach, ale co najważniejsze zapobiegniemy również infekcji. Więcej o metodach leczenia znajdziesz na stronie: https://www.cmpromed.pl/wada-w-uchu-przyczyny-objawy-metody-leczenia/
Jeżeli uczucie wody w uchu doskwiera nam po usunięciu wody, to warto jak najszybciej umówić się na badanie słuchu. Doświadczony laryngolog szybko sprawdzi z czego tak naprawdę wynika nasz problem. Charakterystyczne uczucie przytłumionego słuchu i pogorszenia słyszenia pojawia się przeważnie na przestrzeni lat. Przy takich dolegliwościach warto skorzystać z doradztwa protetyka słuchu.
Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl
Dodaj komentarz