Skleroterapia – skuteczne leczenie żylaków

Czym są żylaki i jakie są ich objawy?

Żylaki, nazywane także chorobą żylno–naczyniową, to schorzenie, które dotyka przede wszystkim osoby dorosłe. Polega ono na poszerzeniu i wydłużeniu żył, co powoduje powstanie charakterystycznych guzów zlokalizowanych najczęściej na kończynach dolnych.

W początkowym stadium choroby objawy często są słabo zauważalne. Pierwszym sygnałem może być zmęczenie nóg, uczucie ciężkości czy mrowienie. Później pojawiają się kolejne, bardziej dokuczliwe symptomy, takie jak obrzęki, ból, swędzenie czy pieczenie skóry.

W przypadku zaawansowanej postaci żylaków, charakterystyczne są ciężkie objawy, takie jak trudności w poruszaniu się, zwiększone ryzyko powstawania owrzodzeń, a nawet zakrzepów.

Ważne jest, aby w momencie pojawienia się pierwszych symptomów skonsultować się z lekarzem, ponieważ wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie zmniejszają ryzyko powikłań.

Jak działa skleroterapia?

Skleroterapia to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia żylaków. Zabieg ten polega na podaniu do wnętrza chorej żyły specjalnego roztworu, który powoduje jej zamknięcie. Tak samo wykonywana jest skleroterapia we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i klinikach z innych miast. W konsekwencji żylak stopniowo kurczy się i zostaje wchłonięty przez organizm.

Zabieg skleroterapii nie wymaga hospitalizacji i jest stosunkowo krótkotrwały. Polega on na wprowadzeniu do żyły bardzo cienkiej igły, przez którą podawany jest sklerotant. Roztwór ten działa na ścianki naczynia, powodując ich sklejenie i uniemożliwiając przepływ krwi. Z czasem zamknięte naczynko ulega zniszczeniu i zostaje wchłonięte przez organizm.

Skleroterapia jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, ale jak każda metoda leczenia niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Do najczęstszych skutków ubocznych zabiegu należą: podrażnienie skóry, zasinienie, a także czasem obrzęk kończyn.

W celu uniknięcia powikłań, przede wszystkim ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu i przestrzeganie zaleceń lekarza po jego wykonaniu.

Jakie są korzyści z zastosowania skleroterapii?

Skleroterapia to zabieg, który przynosi wiele korzyści dla osób cierpiących na żylaki. Przede wszystkim pozwala na skuteczne pozbycie się nieestetycznych zmian skórnych, takich jak zaczerwienienia, sploty naczyń, a także charakterystyczne guzki.

Zastosowanie skleroterapii prowadzi także do likwidacji objawów żylaków, takich jak ból, swędzenie, ciężkość kończyn czy obrzęki. Umożliwia również poprawienie krążenia krwi, co wpływa korzystnie na stan zdrowia.

Zabieg skleroterapii jest stosunkowo krótkotrwały, a co najważniejsze – nieinwazyjny. Oznacza to, że nie wymaga hospitalizacji, a zazwyczaj można wrócić do pracy już na drugi dzień po zabiegu. Jest to więc wygodna i mało uciążliwa forma leczenia.

Warto również podkreślić, że skleroterapia cechuje się wysoką skutecznością w leczeniu żylaków. Wynika to z tego, że po zastosowaniu tej metody szanse na powrót choroby są bardzo niewielkie. Dlatego też skleroterapia to idealna opcja dla osób, które nie chcą przeprowadzać bolesnych i długotrwałych zabiegów chirurgicznych.

Jak wygląda proces leczenia i pooperacyjna rehabilitacja?

Zabieg skleroterapii to metoda leczenia żylaków, która jest stosunkowo mało inwazyjna i bardzo skuteczna. Po wykonaniu zabiegu nie trzeba liczyć się także z długim okresem rekonwalescencji. Po kilku dniach od zabiegu pacjent powinien czuć się już znacznie lepiej.

W celu uniknięcia powikłań po zabiegu, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Przede wszystkim należy unikać długiego stania i siedzenia, a także należy nosić specjalne pończochy uciskowe, które pomagają w utrzymaniu właściwej krążenia krwi w kończynach. Ponadto, aby przyspieszyć proces gojenia, warto unikać wysiłku fizycznego przez pierwszy tydzień po zabiegu.

W przypadku skleroterapii rzadko występują poważne powikłania. Jednak w miarę upływu czasu może pojawić się nieznaczne zasinienie skóry i podrażnienie na miejscu wstrzyknięcia środka żylakowego. Z czasem te objawy znikają bez konieczności interwencji lekarza.

W przypadku poważniejszych powikłań, takich jak zakażenie lub uczulenie na podany środek, należy skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj jednak, po zabiegu skleroterapii, pacjenci wracają do normalnego trybu życia już po kilku dniach od wykonania zabiegu.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do skleroterapii?

Skleroterapia to metoda, która cieszy się coraz większą popularnością w leczeniu żylaków. Niemniej jednak, tak jak każdy zabieg, ma swoje przeciwwskazania. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu skleroterapii należy skonsultować się z lekarzem i przebadać stan zdrowia.

Do przeciwwskazań do wykonania skleroterapii należą między innymi: ciąża, choroby nerek, choroby układu krążenia oraz stosowanie niektórych leków (np. doustnych środków antykoncepcyjnych). Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być także choroby skóry, takie jak ropnie czy owrzodzenia.

Przed zabiegiem warto również skonsultować się z lekarzem w przypadku występowania alergii, a także w przypadku stosowania leków rozrzedzających krew.

 

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum