Serrapeptaza to kolejny z enzymów proteolitycznych rozrzedzających krew i rozbijających biofilm bakteryjny. Jest to jeden ze składników protokołu Cowdena na boreliozę i koinfekcję. Dr.Cowden miał do wyboru conajmniej kilka podobnych do siebie enzymów, które mają porządane właściwości w w/w infekcjach – wybrał jednak serrapeptazę – dlaczego?odpowiedź znajdziesz w tekście.
Właściwości serrapeptazy
- Zmniejsza obrzęk pooperacyjny przyjmowana przed i po operacji.
- Może chronić przed infekcją i destrukcją kości przez gronkowca złocistego
- Hamuje stany zapalne, ma właściwości przeciwbólowe i fibrynolityczne.
- W Alzheimerze obniża poziomy Acetylcholino esterazy(enzym blokujący acetylocholine), TGF-beta, cytokiny zapalnej IL-6 a zwiększa poziomy mózgowego czynnika wzrostu nerwów BDNF oraz poziomy IGF-1 oraz aktywuje geny ADAM9 i 10 w tkance mózgu. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23821590
- Wykazuje synergiczne działanie antybakteryjne z antybiotykami przeciwko gronkowcowi złocistemu(działa na jego biofilm)
- Jest lepszym destruktorem amyloidu beta niż nattokinaza.
- Zmniejsza obrzęk sutków
- W rzadkich przypadkach może przyczynić się do zapalenia płuc (przypadek 69 letniej osoby)
- Redukuje obrzęk stawu skokowego
- Wykazuje średnie właściwości przeciwbólowe (w porównaniu do metylpredniozolonu który jest jakby nie patrzec bardzo mocnym lekiem). Mimo tego ma lepsze właściwości redukujące obrzęki.
- Pomaga w przypadku szczękościsku lepiej niz kortykosteroidy.
- W boreliozie serrapeptaza czy też stewia powodują wyrzut bakterii do krwiobiegu powodując, że podstawowe testy takie jak PCR mogą wyjść pozytywne(są bardziej czułe dzięki tym związkom). Od siebie dodam że zdecydowana większość antybiotyków nie przenika do komórek(a te które to robią są najbardziej toksycznymi z możliwych) także 'wywalenie’ bakterii do krwiobiegu krętka boreliozy jest BARDZO pomocne w przypadku antybiotykoterapii czy też ziołoterapii.
- Sugeruje się, że serrapeptaza zapobiega przedostaniu się gronkowca złocistego do tkanek, pogarsza zdolność tego patogenu do przylegania do protez, cewników czy urządzeń medycznych
- W podwójnie ślepej próbie(najlepsze możliwe badanie kliniczne) na 193 osobach z chronicznymi stanami zapalnymi uszu, nosa i gardła po ok.tygodniu znacząco redukuje symptomy chorobowe.
- Zmniejsza lepkość ale nie elastyczność śluzu nosowego u osób z przewlekłym zapaleniem zatok. (dawka 30mg /dobę przez 4tyg).
- Wykazuje lepsze działanie przeciwzapalne niż aspiryna.
– Pomaga w 65% przypadków z zespołem cieśni nadgarstka (10mg 2x dziennie) - Zdecydowanie pomaga u osób z przewlekłą chorobą dróg oddechowych (poprawia lepkość i elastyczność płowociny, obniża poziom neutrofilów w niej oraz zmniejsza częstotliwość kaszlu i częstotliwość odksztuszania.
- Obrzmienie sutków podczas laktacji jest stanem dość bolesnym – serrapeptaza może przynieść pewną ulgę w tym przypadku.
- Wykazuje pozytywne działanie w przypadku żylnej choroby zapalnej.
- Serrapeptaza zwiększa stężenie antybiotyków w dziąsłach/buzi (akurat testowano tylko tą tkankę)
- Ważne jest,aby serrapeptaza była podawana w tabletce powlekanej lub kapsułce dojelitowej gdyż jest wrażliwa na kwasy żołądkowe (a już napewno powinna być podawana z dala od posiłków tj.na czczo). /
- Sprawdza się w przypadku bakterii produkujących biofilm(jako dodatek do substancji bakteriobójczych)
- Redukuje ilość wytwarzanego biofilmu przez listerię monocytogenes oraz zapobiega przywieraniu tej bakterii w jelitach.
Uwagi odnośnie serrapeptazy
- Nie podawać w przypadku ropnia w jamie ustnej (ze względu na działanie fibrynolityczne tej substancji).
- W bardzo rzadkich przypadkach może wywołać eozynofilowe zapalenie płuc (miała już wcześniej tą przypadłość, był to nawrót tej choroby)
- Nie używałbym serrapeptydazy z diklofenakiem – przypadek(rzadki) zespołu Johnsona po zastosowaniu takiej kombinacji.
- Moze wywołać dermatozę skórną(rzadki przypadek)
Jaką serrapeptazę polecam i skąd?
Np.tą stąd
Post wydał Ci się wartościowy?a może po prostu mnie lubisz ;)?podziel się nim na Facebooku i go udostępnij!
Polub tego bloga na FB, gdzie znajdziesz też dodatkowe newsy, których tutaj nie publikuje https://www.facebook.com/zdrowiebeztajemnic
Obserwuj mnie na instagramie www.instagram.com/premyslaw84
Głosuj i wybieraj kolejne tematy – prawa strona bloga – zakładka „Ankieta”
3 odpowiedzi na „Serrapeptaza – związek na biofilm bakteryjny w infekcjach i nie tylko”