Refrakcyjna wymiana soczewki – wszystko co trzeba wiedzieć o zabiegu

Jak wygląda przebieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to procedura, która polega na zastąpieniu naturalnej soczewki oka sztuczną soczewką w celu poprawy jakości wzroku pacjenta. W zależności od rodzaju operacji refrakcyjnej, w którą pacjent zostanie wyposażony, przebieg może się różnić. Oto podstawowy przebieg:

  • Przygotowanie. Przed operacją, pacjent będzie musiał przejść szczegółowe badanie wzroku, aby określić, jaki rodzaj zabiegu jest właściwy.
  • Wykonanie zabiegu. Na czas zabiegu, pacjent zostanie znieczulony, aby uniknąć uczucia bólu i dyskomfortu. Chirurg odsuwa starą soczewkę i wymienia ją na nową.
  • Rekonwalescencja. Podczas okresu rekonwalescencji, pacjent może odczuwać swędzenie i lekkie pieczenie oka. Lekarz może zalecić maść lub okłady lodu, aby złagodzić były dyskomfort.
  • Gojenie. Po zabiegu, chirurg będzie monitorować postępujące gojenie i powiadamiać pacjenta, kiedy będzie można zaktualizować obecną siłę wzroku.

Czy refrakcyjna wymiana soczewki jest bolesna dla pacjenta?

Takie zabiegi okulistyczne są bezbolesne. Pacjenci często odczuwają minimalne mrowienie lub uczucie szczypania podczas zabiegu, ale jest to całkowicie akceptowalne i pozwala na szybką rekonwalescencję. 

Okres rekonwalescencji po refrakcyjnej wymianie soczewki waha się od kilku dni do kilku tygodni w zależności od rodzaju i skali procedury chirurgicznej. Ogólnie rzecz biorąc, po zabiegu zalecana jest delikatna rekonwalescencja około 2-3 tygodni, z zaleceniami dla pacjenta w celu zminimalizowania ryzyka infekcji lub innych powikłań. Przez pierwsze 24-48 godzin po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort oraz zaczerwienienie, które będą stopniowo ustępować. Po upływie 5-7 dni po zabiegu pacjent powinien odczuwać znaczną poprawę i postępować zgodnie z instrukcjami okulisty dotyczącymi powrotu do wcześniejszych działań. Usunięcie naturalnej soczewki oka często nie pozostawia żadnych uszkodzeń ani nie objawia się pogorszeniem widzenia.

Kto powinien przejść zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Zabieg rle wykonywany jest dla pacjentów z naturalnymi zaburzeniami ostrości widzenia powstałymi na skutek załamania wiązki światła w soczewce oka. Wykonuje się go, aby poprawić ostrość wzroku i zmniejszyć uzależnienie od okularów lub soczewek kontaktowych. Osoby, które powinny przejść taki zabieg, to te, które mają nadpotliwość rogówki lub częściową pryzmatyczną wadę wzroku. Niektóre wady będą się jednak różnić w zależności od osoby, a poradnia okulistyczna określi rezultaty operacji. Korekcja wad wzroku następuje bardzo szybko po zabiegu.

Wszczepienie soczewki trójogniskowej na czym to polega?

Soczewka trójogniskowa to najnowocześniejszy typ soczewki, który zapewnia zwiększoną ostrość wzroku we wszystkich ogniskowych odległościach. Polega ona na umieszczeniu trzech soczewek – jednej, która jest skierowana na dal, drugiej na blisko, a trzeciej na średni dystans. Aby to zrobić, chirurg wykonuje w oku pacjenta małe precyzyjne nacięcie, aby wprowadzić dosyć cienką soczewkę, która jest umieszczona między ciałem szklistym i soczewką pacjenta. Gdy soczewka jest wprowadzona, chirurg łączy ją z siatkówką za pomocą specjalnego kleju. Sprawdź www.citomed.pl

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

 

Podziel się tym artykulem na facebooku:

2 odpowiedzi na „Refrakcyjna wymiana soczewki – wszystko co trzeba wiedzieć o zabiegu”

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    
    Płatne konsultacje

    Konsultacje zdrowotne
    rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

    Ankieta

    Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

    Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

    View Results

    Loading ... Loading ...

    Archiwum