Przeszczepianie mikrobioty jelitowej w praktyce

Na czym polega przeszczepianie bakterii jelitowych? Jak się to robi w praktyce? Jakie jest zadanie dawcy, a czym zajmują się specjaliści przygotowujący przeszczep do podania go biorcy? Warto to wiedzieć, bo stale prowadzone są badania nad możliwością szerokiego stosowania tej metody w wielu różnych chorobach. Także bardzo poważnych. Przede wszystkim: nie ma się czego bać. Główne wątpliwości dotyczące tej metody wynikają najczęściej z tego, że nie zna się odpowiedzi na podstawowe pytania.

 

Skąd ta mikrobiota?

Tu musi być trochę jak w filmach Hitchcocka, czyli na początek „trzęsienie ziemi”. Przeszczepianie mikrobioty to przenoszenie jej z jelita zdrowej osoby do jelita chorego biorcy. Nie ma tutaj potrzeby sięgania po zawartość do jelita dawcy. Zawartości tej dawca, jak każdy zdrowy człowiek, pozbywa się regularnie. Źródłem przeszczepu jest po prostu kał. Przy czym od razu warto powstrzymać rodzące się niewłaściwe skojarzenia. Mówimy o pozyskiwaniu tego materiału w dedykowane zestawy do pobierania i według specjalnie opracowanych procedur.

Po pierwsze sam dawca jest dokładnie badany (ponad 30 badań krwi i kału, ponad 100-punktowy kwestionariusz zdrowotny). Human Biome Institute (https://human-biome.com/), który zajmuje się przeszczepami, stosuje ekstremalnie selektywny dobór dawców. To osoby zdrowe, bez obciążeń w wywiadzie rodzinnym, w wieku 18-45 lat, prowadzące aktywny i zdrowy tryb życia, stosujące zbilansowaną dietę.

 

Jak powstaje materiał do przeszczepienia?

Tak jak sam dawca, tak samo pobrany od niego materiał podlega dokładnym badaniom. Chodzi tu o wyeliminowanie wszelkiego ryzyka i przekazanie biorcy tylko tego, co pomoże mu w powrocie do zdrowia, a jego jelitom ułatwi normalne funkcjonowanie. Stosuje się tak zwane dobre praktyki produkcyjne, wykluczające wszelkie sytuacje przypadkowe. Ściśle przestrzega się instrukcji i procedur laboratoryjnych.

Materiał przygotowywany dla biorcy musi być nie tylko bezpieczny, ale i skuteczny. Stawia się więc na zachowanie przeszczepianej mikrobioty w doskonałej kondycji w całym okresie od jej pobrania do podania biorcy. Proces wytwarzania preparatów odbywa się w Human Biome Institute w 99 procentach w warunkach beztlenowych, które umożliwiają osiągnięcie takiego rezultatu. Jednocześnie stale kontroluje się jakość preparatów i prowadzi analizę ich skuteczności oraz bezpieczeństwa.

 

Jak się to podaje?

Najwcześniej stosowane, a więc poniekąd tradycyjne metody, polegają na podawaniu dawcy preparatu przez kolonoskop, gastroskop lub przez sondę dożołądkową lub dodwunastniczą. Możliwa jest też wlewka doodbytnicza. Preparat ma postać klarownej zawiesiny mikrobioty jelitowej z substancjami pomocniczymi. Dla osoby dorosłej ma objętość 200 ml.

Nowszą, wygodną formą podawania preparatu są kapsułki z podwójną osłonką i uwalnianiem dojelitowym. Skuteczność stosowania – taka sama jak metod tradycyjnych. To samo dotyczy ilości materiału. Ze względu na tę ilość biorca przyjmuje w praktyce zestaw zamrożonych kapsułek.

Warto tu podkreślić coś jeszcze. Podawanie preparatu nie wiąże się z doznaniami smakowymi czy zapachowymi, które mogłyby przyjść na myśl w związku z informacją o pochodzeniu materiału.

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Darowizna edukacyjna

Jeśli podoba Ci się ten blog, wspomóż mniejszą lub większą kwotą moją edukację w zakresie medycyny (kursy/szkolenia, książki, urządzenia).

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum
stat4u