Ośrodek leczenia uzależnień – co jest najważniejsze?

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest zauważenie przez osobę uzależnioną, że ma ona problem z nałogiem, co przekłada się na jej codzienne życie oraz relacje z najbliższymi. Dopiero wtedy mamy jakiekolwiek podstawy do podjęcia działań w celu umieszczenia takiej osoby w specjalistycznym ośrodku. Najważniejsze jest jednak, aby uzależniony podjął decyzję w pełni świadomie oraz całkowicie dobrowolnie. To właśnie chęć zmiany dotychczasowego życia jest pewnego rodzaju napędem, dzięki któremu możliwa jest walka. Należy również pamiętać, że jest to nie tylko batalia o wyjście z nałogu, ale również – w przypadku leczenia w ośrodku – zmaganie się z kilkutygodniową rozłąką z najbliższymi oraz poczuciem oddalenia i samotności. Bardzo ważne jest zatem wsparcie, bez którego o soba uzależniona może znacznie szybciej się poddać i porzucić leczenie. Dużą rolę odgrywa również sama placówka, gdzie przebywa dana osoba. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru, aby mieć świadomość, że jest to najlepsze miejsce.

 

Lekarze i terapeuci

To właśnie personel tego typu ośrodków jest głównym narzędziem do walki z uzależnieniem. W dobie internetu nie trudno znaleźć informacje o poszczególnych lekarzach i terapeutach  – znajdziemy je przede wszystkim na stronach placówek, jak na przykład https://medjol.pl/  oraz na forach internetowych, gdzie mamy możliwość przeczytania opinii pacjentów oraz zadania im nurtujących nas pytań. Warto sprawdzić, czy dany terapeuta posiada odpowiednie certyfikaty oraz dodatkowe kursy i szkolenia. Czerwona lampka powinna się nam zapalić, kiedy na przykład jakiś ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie nie poda na swojej oficjalnej stronie takich informacji. 

 

Zakres terapii

Oczywistym jest, że uzależnienia są różne, zatem leczenie każdego z nich będzie przebiegało w inny sposób. Przed wyborem ośrodka leczenia uzależnień w Warszawie warto konkretnie określić, od czego uzależniona jest dana osoba i pod tym kątem szukać odpowiedniej placówki. Należy sprawdzić, czy specjaliści w danym miejscu zajmują się uzależnieniami od substancji psychoaktywnych czy zachowań. Może się również zdarzyć, że potrzebna będzie terapia kilku nałogów jednocześnie, co również wymaga specjalnego rozeznania.

 

Czas terapii

Wielu pacjentów oczekuje, że terapia będzie trwała jak najkrócej. Jest to jednak niemożliwe, gdyż nawet bardzo intensywna ale krótka terapia nie jest w stanie pomóc w utrzymaniu długotrwałej abstynencji. Czas trwania leczenia dopasowuje się indywidualnie do każdej osoby uzależnionej ze względu na długość i nasilenie nałogu oraz stopień wyniszczenia organizmu. W niektórych przypadkach pobyt w ośrodku może trwać nawet kilka miesięcy, co jest wskazane przede wszystkim przy uzależnieniach od narkotyków, leków i dopalaczy. Rozłąka z rodziną może wydawać się czynnikiem destrukcyjnym, jednak jest to jedyny sposób na całkowite odcięcie się od substancji uzależniających oraz na pracę nad samym sobą.

Wybór odpowiedniej placówki dla osoby uzależnionej to właściwie jeden z najważniejszych kroków w stronę lepszego życia. Warto zatem pomóc jej w dokonaniu właściwej decyzji i utwierdzać ją w przekonaniu, że jest to najlepsze możliwe wyjście. Niejednokrotnie osoby takie same nie są w stanie znaleźć odpowiedniego ośrodka lub po prostu nie wiedzą do końca gdzie szukać. W takim przypadku nasza pomoc może okazać się niezbędna i niejednokrotnie decydująca. 

 

Artykul sponsorowany na zlecenie wordpress.pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Darowizna edukacyjna

Jeśli podoba Ci się ten blog, wspomóż mniejszą lub większą kwotą moją edukację w zakresie medycyny (kursy/szkolenia, książki, urządzenia).

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum
stat4u