Nietrzymanie moczu – przyczyny neurologiczne inkontynencji u kobiet i mężczyzn

Do nietrzymania moczu (inkontynencji) dochodzi w przebiegu różnych dolegliwości. Wśród nich znajdują się również schorzenia o podłożu neurologicznym – dotykającym układu nerwowego. Jakie są neurologiczne przyczyny nietrzymania moczu? Jak postępować w takich przypadłościach?

Jaka jest rola układu nerwowego w inkontynencji?

Układ nerwowy odpowiada za działanie wszystkich narządów w ciele człowieka. Wśród nich znajduje się również pęcherz moczowy. Wobec tego w przypadku jak nietrzymanie moczu przyczyny neurologiczne również odgrywają dużą rolę.

Schorzenia neurologiczne mogą powodować zaburzenie przekazywania impulsów nerwowych pomiędzy mózgiem a pęcherzem moczowym. Również problemy z popuszczaniem moczu mogą wynikać z uszkodzeń rdzenia kręgowego oraz innych nerwów wchodzących w skład układu nerwowego.

Jakie dolegliwości neurologiczne powodują nietrzymanie moczu?

W przebiegu dolegliwości jak choroby neurologiczne mężczyźni i kobiety mogą doświadczać lekkiego lub cięższego nietrzymania moczu. Najczęściej jest ono diagnozowane w poniższych przypadkach:

– Wady wrodzone, na przykład porażenie mózgowe, rozszczep kręgosłupa, uszkodzenie kości krzyżowej.
– Uszkodzenia rdzenia kręgowego, na przykład na skutek urazu.
– Udary mózgu.
– Demencja, otępienie oraz choroba Parkinsona.
– Stwardnienie rozsiane.
– Neuropatia obwodowa.
– Uszkodzenie nerwów na skutek urazów.
– Cukrzyca.

Jak leczyć nietrzymanie moczu z przyczyn neurologicznych?

Postępowanie zależne jest od przyczyny dolegliwości oraz od stopnia jej zaawansowania.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość wykonania zabiegów, które redukują nietrzymanie moczu i przez to poprawiają komfort życia pacjenta. Używane są implanty, taśmy, zabiegi polegające na stymulacji nerwów.

Stosowane jest również leczenie farmakologiczne, którego zadaniem jest zmiana aktywności pęcherza moczowego.

Używane są też środki chłonne na nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn. Dobierane są one w zależności od stopnia popuszczania moczu oraz stanu mobilności osoby chorej. Najczęściej na ortomedico.pl/7-wyroby-chlonne kupowane są wkładki urologiczne, majtki chłonne, pieluchomajtki.

Zaleca się również trenowanie mięśni dna miednicy, które odpowiadają za prawidłowe trzymanie moczu. Regularne ćwiczenia pozwalają na wzmocnienie mięśni i zmniejszają ilość wypływającego moczu.

Przedstawiane w artykule produkty medyczne są polecane wyłącznie w celach informacyjnych. Zalecamy, aby korzystać z nich zgodnie z instrukcją lub etykietą, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych lub reakcji alergicznych. Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące zastosowania produktu medycznego, zalecamy skonsultowanie się ze specjalistą, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Należy pamiętać, że wyroby medyczne, o których mowa w artykule, mogą nie być odpowiednie dla każdej osoby, w zależności od jej stanu zdrowia, historii chorób i innych czynników indywidualnych. Artykuł nie stanowi zastępstwa dla profesjonalnej porady medycznej i nie powinien być traktowany jako taka.

 

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum