Nie bój się protezy zębowej!

Kiedy myślimy o protezach zębowych, najczęściej przed oczami mamy osobę w podeszłym wieku, dla której takie rozwiązanie jest czymś zupełnie naturalnym, wywołanym na skutek nieubłaganego działania czasu. Nie jest to jednak regułą. Stan naszego uzębienia to kwestia indywidualna, na którą wpływ ma bardzo wiele czynników – nie zawsze zależnych od nas.

 

 

Są osoby, które rodzą się z mocnymi zębami, przez co cieszą się nimi do końca życia. Są też takie przypadki, że zęby traci się bardzo młodo, na przykład w wyniku przebytej choroby lub wypadku. Dlatego jeśli i ty stoisz przed koniecznością usunięcia znacznej części uzębienia i twój dentysta zaproponował ci protezę jako rozwiązanie problemu – rozważ ją. Decyzja powinna być jednak podjęcia świadomie, po przekalkulowaniu wszystkich „za” i „przeciw”. Pomoże w tym nasz artykuł – opowiemy w nim nieco o protezach, podkładkach pod protezy zębowe oraz ich pielęgnacji.

 

Protezy zębowe – dlaczego warto?

Zaletą protez zębowych jest z pewnością ich uniwersalność – zakładamy je nie tylko wtedy, gdy nie mamy całego uzębienia, ale także w przypadku, gdy brakuje nam tylko kilku zębów. Znacznie ułatwia to życie – przeżuwanie staje się równie proste, co przed stratą naturalnych trzonowców czy siekaczy. Jest to tym bardziej istotne, że źle rozdrobniony pokarm może szkodzić naszemu zdrowiu. Gryzienie pokarmu, przeżuwanie, mieszanie ze śliną to pierwsze, ważne etapy, spożywania posiłków, które zapewniają nam lepsze trawienie.

Ponadto chodzi o estetykę – niepełny uśmiech może powodować brak pewności siebie, a nawet niechęć do naszej osoby. A przecież na co dzień, w pracy, wśród znajomych, załatwiając szereg spraw „na mieście” – wypada nam się od czasu do czasu uśmiechnąć, odsłaniając zęby. Protezy nie należy się bać – tym bardziej, że w obecnych czasach bardzo ciężko jest odróżnić ją od normalnych zębów. Jeżeli wykonamy ją u sprawdzonego specjalisty, to dopóki nie powiemy o tym sami, raczej nikt nie domyśli się, że mamy jakiś problem z zębami.

Oprócz względów estetycznych, musimy wiedzieć, że nawet jeżeli nie przejmujemy się ubytkiem jednego czy dwóch zębów, to nie jest powiedziane, że ten proces nie będzie postępował. Zęby są „poukładane” jeden obok drugiego i wzajemnie oddziałują na siebie – może okazać się, że wraz z pojawieniem się ubytków następne zęby będą się przemieszczać, powstaną między nimi większe przestrzenie, „poluzują” się. Takie zęby są bardziej podatne na zniszczenie, dlatego warto zadbać o wypełnienie ubytków.

 

Protezy – jaką wybrać?

Jeżeli zdecydowałeś się na protezę zębową, to warto poszerzyć swoją wiedzę na jej temat. Jakie rodzaje protez wyróżniamy? Najłatwiej jest je podzielić na protezy ruchome oraz stałe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, nie są przymocowane cały czas do dziąseł. Nosi się je wyłącznie w dzień, natomiast na noc zdejmuje. Często posiadają specjalne klamry, którymi mocuje się je do zębów obok – te nazywane są częściowymi protezami ruchomymi. Natomiast te całkowite, kiedy nasze ubytki są znaczne, umieszczamy na specjalnym kremie albo podkładkach pod protezy zębowe.

Plusem protez ruchomych jest niewątpliwie ich cena – znacznie niższa, niż w przypadku tych stałych. A przecież wciąż znajdują one szerokie zastosowanie – istnieją bowiem przypadki, kiedy proteza stała nie może być zastosowana. Po założeniu pierwszej protezy należy jednak uzbroić się w cierpliwość – jama ustna musi przyzwyczaić się do protezy, dlatego na początku takie czynności jak jedzenie, a nawet mówienie, mogą nie być wykonywane zbyt naturalnie ale z pewnym dyskomfortem. Protezę częściową należy co jakiś czas wymieniać, ponieważ najzwyczajniej w świecie się zużywa. Powinno to nastąpić na ogół po około pięciu latach użytkowania.

Drugim rodzajem są protezy stałe. Są trwalsze, jednak przed założeniem należałoby sprawdzić czy nie jesteśmy uczuleni na akryl, najczęściej używany do wytworzenia protezy. Dla wielu osób to one są wygodniejsze – ze względu na to, że nie trzeba ich wyjmować i traktujemy je tak, jak normalne zęby, czyszcząc je przeznaczoną do protez, delikatną szczoteczką. Przez to, że proteza jest umieszczona na stałe, nie występują wyżej wymienione problemy z jedzeniem czy rozmawianiem.

Jest kilka sposobów na umieszczenie protezy stałej w jamie ustnej. Pierwszy polega na wkręceniu w kość 6-8 implantów. Jeżeli jednak rozpoczął się już u nas proces zaniku kości żuchwy, to stosuje się tzw. metodę all-4-one. Tu konieczne są już tylko cztery implanty plus specjalny łącznik. Ostatnia metoda to cztery implanty i tzw. belka stabilizująca. Specjalista po rozmowie z nami wybierze najlepszą dla nas opcję.

 

Higiena protezy

Odpowiednie zakładanie protezy oraz jej higiena to ważne elementy, wpływające na komfort użytkowania. Źle przygotowana, nieczyszczona proteza może prowadzić do powstawania aft czy też odcisków. Przez niedokładne dopasowanie i będące tego następstwem ocieranie, w jamie ustnej może pojawić się również stan zapalny. Aby sobie z tym radzić, dobrze jest uprzednio zakupić odpowiednie środki pielęgnacyjne – jednymi z najlepszych może pochwalić się marka Protefix. Opracowała je grupa specjalistów, którzy od wielu lat wprowadzają innowacje w tym zakresie. Dokładnie poznali problemy, jakich doświadczają ludzie, którzy użytkują protezy na co dzień.

Higiena protez nie jest czymś trudnym, jednak musi być wykonywana regularnie. Jeżeli chodzi o protezy ruchome, to ich czyszczenie jest bardzo proste – możemy do tego użyć specjalnych past i proszków czyszczących Protefix, działających antybakteryjnie i nie rysujących powierzchni. Przyda się też porządna szczoteczka o delikatnym włosiu, nie rysująca powierzchni protezy. Należy jednak pamiętać, by nie stosować ich w jamie ustnej i czyścić protezę najlepiej po każdym posiłku. Jeżeli stosujemy podkładki pod protezy zębowe, pamiętajmy o ich codziennej wymianie.

Niestety, zapominanie o regularnym czyszczeniu czy też uwarunkowania naszego organizmu (słabe dziąsła) mogą czasami prowadzić do różnych nieprzyjemnych powikłań, takich jak otarcia czy afty. Jak rozpoznać aftę oraz jak z nią walczyć? Sprawdź, odwiedzając tę stronę: https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/afty-i-owrzodzenia-a-proteza-zebowa/.

 

Proteza zębowa a ceny

Proteza zębowa ruchoma oraz stała bardzo różnią się cenami. Szczególnie, gdy do tej ruchomej otrzymamy dofinansowanie z NFZ. Trzeba jednak pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa zazwyczaj koszty najtańszych modeli – trzeba zatem bardzo uważać, żeby nie uszkodzić takiej protezy i odpowiednio o nią dbać. Różnice wynikają przede wszystkim z materiałów, z jakich są one wykonane. Protetyk zawsze przedstawi nam wszystkie możliwe opcje. Nie zawsze warto kierować się wyłącznie ceną, lecz ważne jest aby celować w co najmniej w średnią półkę. Ważnym czynnikiem, warunkującym cenę protezy, jest ilość zębów, które musimy zastąpić. Przy wyborze trzeba też wziąć pod uwagę, że protezy stałej nie musimy wymieniać, kupować specjalnych kremów ani innych akcesoriów – na dłuższą metę może się ona zatem okazać tańszym rozwiązaniem.

Proteza to idealne rozwiązanie na nasze problemy z zębami – szczególnie, gdy nie stać nas na nadal drogie implanty. Całe szczęście, że na rynku znajdziemy zarówno te tańsze, jak i droższe modele. W dodatku oferta takich produktów jak kremy, płyny do mycia czy podkładki pod protezy zębowe jest ogromna. Jedyną przeszkodą na początku mogą być opory natury psychologicznej, jednak odzyskanie swobody w jedzeniu, mówieniu i uzupełnienie braków w uzębieniu wynagrodzi nam większość trudów podjętych wraz z założeniem protezy.

 

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress.pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Darowizna edukacyjna

Jeśli podoba Ci się ten blog, wspomóż mniejszą lub większą kwotą moją edukację w zakresie medycyny (kursy/szkolenia, książki, urządzenia).

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum
stat4u