Morsowanie – czy warto?

Zalety morsowania – dlaczego jest tak dobre dla organizmu?

Okazuje się, że morsowanie daje ludzkiemu organizmowi same korzyści, o ile nie cierpi się na choroby kardiologiczne. Mowa tutaj o coraz popularniejszym sporcie, choć pewne osoby postrzegają go jako nieco kontrowersyjny. „Mors” to potoczne określenie człowieka, który kąpie się w zimnej wodzie, przeważnie w czasie jesienno-zimowego okresu. Morsowanie pierwszy raz może okazać się trudne, lecz z każdym następnym wejściem do wody, ciało coraz bardziej przyzwyczaja się do zimna. Obecnie coraz więcej osób stawia na ten sport. Warto zaznaczyć, że kąpiele w zimnej wodzie nie tylko hartują ludzki organizm, ale też wykazują działanie lecznicze. Okazuje się, że morsowanie ma wiele prozdrowotnych zalet, a ponadto daje bardzo pozytywne efekty sportowe. Trzeba wiedzieć o tym, że współcześni lekarze porównują morsowanie do krioterapii stosowanej na przykład w stwardnieniu rozsianym. W czasie zanurzenia w lodowatej wodzie dochodzi do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych, co jest bardzo dobre dla zdrowia. Krew dociera głębiej, a ponadto poprawia się krążenie w narządach wewnętrznych oraz tkankach znajdujących się w ludzkim organizmie. Powoduje to szereg nieocenionych w swej wartości korzyści zdrowotnych. Mowa tutaj o zwiększeniu odporności organizmu, zahartowaniu ciała, poprawie wydolności układu sercowo-naczyniowego oraz o poprawie krążenia. Do tego trzeba doliczyć lepsze ukrwienie skóry, a także szybszą regenerację i odżywienie organizmu. Morsowanie pomaga też przy chorobach skórnych oraz alergicznych.


Wpływ morsowania na zdrowie

Okazuje się, że kąpiel w zimnej wodzie ma również inne zalety. Rozprawia się z cellulitem, a dodatkowo zbija nagromadzoną tkankę tłuszczową. Co więcej, morsowanie natychmiastowo przyspiesza pracę serca, co powoduje lepsze ukrwienie narządów oraz tkanek. W ten sposób ludzki organizm szybciej usuwa wszelkie toksyny, a ponadto pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oprócz tego morsowanie poprawia stan skóry, gdyż ją wygładza oraz ujędrnia. Nierzadko poruszanym zagadnieniem jest wpływ morsowania na stawy. W praktyce jest tak, że osoby cierpiące na reumatyzm bądź na rozmaite bóle stawów mogą, a nawet powinny morsować. Należy wiedzieć, że lodowate kąpiele pomagają się pozbyć bólu, a dodatkowo zwiększają zakres ruchu. Co więcej, mają prozdrowotny wpływ na stawy oraz kości. Morsować może prawie każda osoba. Dzięki temu można uporać się z bólami stawów. Żeby zacząć morsować, trzeba na samym początku przebadać się u specjalisty. Celem jest wykluczenie problemów serca. W przypadku, gdy okazuje się, iż jest się osobą zdrową, trzeba dołączyć do grupy doświadczonych morsów, gdyż nigdy nie zaleca się morsowania w pojedynkę. Trzeba też wiedzieć, że kluby morsów zakładane są w każdym miejscu, gdzie organizowane są kąpiele w zimnej wodzie. Można również szukać tego typu stowarzyszeń nie tylko nad polskim morzem, ale też w miejscowościach, w których znajdują się zbiorniki wodne. Dowiedz się więcej: Medycyna360.pl/morsowanie-wady-i-zalety-dla-zdrowia-i-urody/

Morsowanie – co warto wiedzieć?

Kąpiel powinna trwać od 2 do 5 minut, lecz w przypadku, gdy morsuje się pierwszy raz, wystarczy tylko jedno zanurzenie się w wodzie. Oczywiście powinno odbywać się to stopniowo i powoli, lecz stanowczo, żeby nie spędzić w wodzie zbyt dużo czasu. Każdy powinien wiedzieć o tym, że w przypadku szybkiego wejścia do zimnej wody, można doznać hipotermii bądź narazić się na odmrożenia. Okazuje się, że najprzyjemniejsza temperatura do kąpieli ma wartość poniżej 8 stopni Celsjusza. W przypadku, gdy w czasie morsowania pogoda jest słoneczna oraz bezwietrzna, niekiedy odnosi się wrażenie, że woda jest ciepła. Przed samym morsowaniem, tak jak przed każdym wysiłkiem fizycznym, należy być wypoczętym, odżywionym, a także nawodnionym. Nie można też stosować żadnych używek tj. papierosy oraz alkohol. Co więcej, napój z procentami może dodatkowo ochłodzić organizm, a także obniżyć ciśnienie krwi. Jest to bardzo niebezpieczne w czasie morsowania. Dodatkowo alkohol powoduje skurcze uniemożliwiające ruch w wodzie. Bardzo istotną kwestią jest wybranie odpowiedniego stroju do morsowania. Jeżeli celem jest kąpiel w zimnej wodzie, trzeba mieć czapkę oraz rękawiczki. Nie trzeba zanurzać dłoni oraz głowy w wodzie, a przez te części ciała ucieka sporo ciepła. Warto zakupić strój kąpielowy. Świetnie nadadzą się kąpielówki, strój jednoczęściowy bądź bikini. Istotne jest to, żeby czuć się w nim swobodnie i komfortowo. Do tego warto zakupić buty neoprenowe. Dzięki nim uniknąć można poślizgnięcia się na lodzie. Trzeba zauważyć, że morsowanie wymaga porządnej rozgrzewki przed wejściem do lodowatej wody. Powinna opierać się przede wszystkim na ćwiczeniach aerobowych, gdyż pobudzają one krążenie krwi, a dodatkowo przygotowują ludzkie ciało na spotkanie się z zimnem. Warto też pamiętać o przeciwwskazaniach do morsowania. Dotyczą one przeważnie problemów z sercem.

 

 

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum