Leczenie ortodontyczne – wskazania i metody leczenia

Zęby są wizytówką każdego człowieka i często decydują o tym, jakie robi się pierwsze wrażenie na innych. Dbałość o zęby to higiena, regularne odwiedzanie stomatologa, a w niektórych przypadkach także ortodonty. Ortodoncja we Wrocławiu – kiedy należy udać się do specjalisty? Jakie rodzaje aparatów są stosowane oraz jakich efektów leczenia można się spodziewać? Odpowiedzi na te nurtujące kwestie znajdziesz w poniższym artykule. Przeczytaj i znajdź rozwiązanie swojego problemu.

 

 

 

Ortodoncja we Wrocławiu:

  • Poznaj wskazania do leczenia ortodontycznego
  • Dowiedz się, jakie aparaty ortodontyczne są dostępne na rynku
  • Zapoznaj się bliżej z efektami leczenia u ortodonty

Jakie są wskazania do leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. W niektórych przypadkach to jedyna opcja pozwalająca cieszyć się zdrowym i estetycznym zgryzem oraz uśmiechem.

  • Zazwyczaj do lekarza ortodonty kieruje stomatolog, który zauważy u pacjenta nieprawidłowości zgryzu. Nie należy lekceważyć wskazówek dentysty, ponieważ proste zęby w mniejszym stopniu są narażone na próchnicę i łatwiej jest je czyścić. Rzadsze są także choroby przyzębia, w tym stany zapalne czy ropnie dziąseł.
  • Do lekarza ortodonty warto wybrać się także z dzieckiem w szóstym roku jego życia. To moment wyżynania się pierwszych zębów stałych i ortodonta może ocenić, czy rozwijają się one prawidłowo oraz ewentualnie podjąć pierwsze działania korekcyjne.
  • Do 11-12 roku życia (czyli do chwili, gdy dziecko ma jeszcze część zębów mlecznych) praca ortodonty opiera się na wyrównywaniu proporcji szczęk. Prostowanie zębów odbywa się w okolicach 13-14 roku życia, gdy dziecko ma już zęby stałe.
  • Leczenie ortodontyczne może jednak podjąć osoba w każdym wieku, przyjmuje się, że im szybciej, tym lepiej. Przed założeniem aparatu należy jednak wyleczyć ubytki i zlikwidować stany zapalne w jamie ustnej.

Ortodoncja we Wrocławiu jest oferowana przez specjalistyczne placówki stomatologiczne, między innymi Smiles Clinic.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Leczenie ortodontyczne może przybierać różne formy. W szczególności opiera się o wykorzystanie aparatów ruchomych, stałych i nakładek.

  • Aparaty ortodontyczne ruchome – sprawdzą się zwłaszcza u dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne. Noszone przez kilkanaście godzin dziennie pozwalają korygować mniejsze wady zgryzu.
  • Aparaty ortodontyczne stałe – są to aparaty naklejane na zęby, noszone od roku do dwóch lat. Co miesiąc muszą być korygowane podczas wizyty u ortodonty. Najczęściej wykorzystuje się modele tytanowe, estetyczne, językowe, metalowe i samoligatrujące.
  • Nakładki ortodontyczne Invisalign – właściwie niewidoczne i komfortowe w noszeniu alignery stanowią rewolucję w leczeniu ortodontycznym. Wyróżnia je estetyczny wygląd, samodzielne zakładanie i zdejmowanie, mniejsza częstotliwość wizyt kontrolnych, łatwa higiena i wizualizacja planu leczenia przed jego rozpoczęciem. Pacjent może wygodnie zdejmować nakładki na czas posiłku, co pozwala mu w pełni cieszyć się smakiem wszystkich potraw bez ograniczeń.

Efekty leczenia ortodontycznego

Na efekty leczenia ortodontycznego trzeba poczekać od kilku miesięcy do około 2 lat, ale efekt wynagradza czas oczekiwania. W wyniku leczenia ortodontycznego za pomocą wybranej metody można się spodziewać:

  • redukcji wad zgryzu, czyli wyrównania zębów, korekty ułożenia szczęki i żuchwy czy szerokości łuków zębowych,
  • większego komfortu oddychania, żucia i przełykania pokarmu – tę zmianę odczują szczególnie osoby uskarżające się na poważne wady zgryzu uniemożliwiające normalne funkcjonowanie,
  • lepsze zdolności wokalne i wyraźniejsza mowa – nawet po usunięciu niewielkich wad zgryzu zauważalna jest poprawa w wymowie oraz w możliwościach śpiewu,
  • prawidłowe wzorce funkcjonalne i zwiększony komfort pacjenta – te zmiany są odczuwalne w codziennym życiu natychmiast po zakończeniu leczenia,
  • lepszy stan zdrowia jamy ustnej – codzienna higiena jamy ustnej staje się łatwiejsza, prostsze jest również wykonanie zabiegów higienizacyjnych, czyli usuwania kamienia nazębnego w klinice stomatologicznej.

Mimo lęku przed rozpoczęciem leczenia warto dać sobie szansę, by zmienić swój zgryz, estetkę i komfort. Efekty pod postacią lepszej kondycji zdrowotnej i pozytywnej zmiany w samopoczuciu wynagrodzą wszelkie starania.

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum