Tłuszcze, choć kaloryczne, są niezbędne w diecie każdego człowieka, nawet tego na diecie redukcyjnej. Warto dbać jednak, aby tłuszcze uwzględnione w codziennym jadłospisie, były tłuszczami zdrowymi. Które źródła tłuszczu uznaje się za korzystne dla organizmu, a których lepiej się wystrzegać?
Tłuszcz jest źródłem energii – zawiera około 9 kcal w 1 gramie produktu. Jest to również taki składnik diety, bez którego utrudnione byłoby przyswajanie niektórych witamin (dotyczy to tak zwanych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E, K). Tłuszcze biorą udział w procesie budowy błon komórkowych. Są potrzebne także do ruchu mięśni. Spożywając zdrowe tłuszcze, możemy zadbać o stan swojego organizmu i dobre samopoczucie. Jednak jakie tłuszcze faktycznie są zdrowe?
Nie każdy tłuszcz jest równie korzystny dla zdrowia organizmu. Najgorsze są tłuszcze trans, pomiędzy nimi plasują się tłuszcze nasycone, natomiast na samej górze rankingu zdrowych tłuszczów znajdują się tłuszcze jedno- i wielonienasycone. Ich źródłem są przede wszystkim orzechy, nasiona, ziarna i ryby. W uproszczeniu można powiedzieć, że zdrowe są oleje roślinne oraz olej rybi. Przykłady tłuszczów, które warto uwzględnić w diecie, to między innymi:
Ciekawe urozmaicenie może stanowić też olej o wyrazistym, niebanalnym smaku, jak olej z czarnuszki czy też olej sezamowy. Warto pamiętać, że źródłem tłuszczu są nie tylko oleje, ale też na przykład masła orzechowe czy same orzechy, pestki lub nasiona. Jeśli zaś chcemy uzupełnić dietę o tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, to najlepiej sięgnąć po mięso tłustych ryb, takich jak łosoś, makrela lub sardynki. Dlaczego to właśnie tłuszcze nienasycone uznaje się za najkorzystniejsze dla zdrowia?
W ostatnim czasie wiele słyszy się o szkodliwości tłuszczów nasyconych w diecie. Należy wiedzieć jednak, że niewskazane jest całkowite wyeliminowanie ich z jadłospisu, ponieważ stanowią one źródło cholesterolu. Ten wbrew pozorom, okazuje się niezbędny do funkcjonowania organizmu – bierze udział w produkcji hormonów, jest prekursorem witaminy D, dobrze wpływa na procesy myślowe. Kluczem jest natomiast ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, czyli tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (masło, smalec) do niezbędnego minimum. Tłuszcze nienasycone, znane też pod określeniami kwasy tłuszczowe omega 3, omega 6 czy omega 9, wpływają natomiast na:
Istotne jest przy tym, aby kwasy tłuszczowe nienasycone spożywać w odpowiedniej proporcji omega 3 do omega 6 – ich wzajemny stosunek w jadłospisie powinien zawierać w przedziale od 1:2 do 1:5. Co więcej, jeśli chcemy czerpać pełnię korzyści z kwasów nienasyconych, musimy też prawidłowo przechowywać je i podawać. Nie każdy olej roślinny nadaje się bowiem do smażenia i innego typu obróbki cieplnej, a zdecydowaną większość olejów zimnotłoczonych po otwarciu należy przechowywać w lodówce.
Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl
Dodaj komentarz