Fizjoterapia uroginekologiczna — na czym polega? Kiedy może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Na samym początku warto zaznaczyć, że wbrew obiegowej opinii fizjoterapia uroginekologiczna nie jest jedynie formą leczenia dla kobiet, jednakże to panie częściej odwiedzają gabinety specjalistów w tym zakresie. Fizjoterapeuta lub fizjoterapeutka wykształceni w tej dziedzinie zajmują się przede wszystkim leczeniem oraz profilaktyką problemów związanych z miednicą i dolnymi drogami moczowymi, a także przywracaniem równowagi w sferze mięśniowo-powięziowej odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej. W czasie terapii zastosowanie mogą mieć m.in. trening dna miednicy polegający na nauce prawidłowego napinania i rozluźniania mięśni krocza, a także terapia manualna i taping w obrębie kręgosłupa oraz miednicy.

Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Fizjoterapia uroginekologiczna bardzo często wybierane jest przez młode mamy. Dzięki niej możliwe są:

  • przywrócenie elastyczności brzucha,
  • mobilizacja blizny po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza,
  • rehabilitacja rozejścia się mięśnia prostego,
  • rozwiązanie problemów z nietrzymaniem moczu.

Dobrze jest udać się w połogu na wizytę kontrolną do fizjoterapeuty uroginekologicznego, nawet gdy nie odczuwa się żadnych dolegliwości.

Warto zaznaczyć, że fizjoterapia uroginekologiczna pomaga nie tylko po porodzie, ale i przed nim. Przyszłe mamy dzięki terapii mogą poczuć ulgę związaną z niwelowaniem bólów kręgosłupa (odcinka lędźwiowego, piersiowego czy szyjnego) oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Fizjoterapia uroginekologiczna pozwala także na wspomaganie pracy mięśnia prostego brzucha (co pozwala na zminimalizowanie ryzyka jego rozejścia się) oraz przepony. Ponadto rehabilitacja tego typu może pomóc w przypadku rozejścia się spojenia łonowego i bólów pachwin w czasie ciąży. Dzięki spotkaniom z fizjoterapeutą lub fizjoterapeutką można przygotować się do porodu, tak aby był on lżejszy, a powrót do formy szybszy.

Ponadto wskazaniem do korzystania z terapii uroginekologicznej u kobiet są:

  • bolesne miesiączki,
  • ból podczas stosunku seksualnego, w tym ból przedsionka pochwy,
  • endometrioza,
  • obniżenie narządów rodnych,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • występowanie gazów pochwowych.

Wspomniano wcześniej o tym, że z fizjoterapii uroginekologicznej korzystać mogą zarówno panie, jak i panowie. U obydwóch płci specjalista może pomóc w przypadku: nietrzymania moczu, stolca i gazów, obniżenia odbytnicy, bólu w obrębie kości ogonowej, nazywanej także guziczną. Wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym mogą być także elementem przygotowana do operacji uroginekologicznej.

Fizjoterapia uroginekologiczna jako działanie profilaktyczne

Wspomniano wcześniej o tym, że fizjoterapii uroginekologiczna może być nie tylko działaniem leczniczym, ale i profilaktycznym. Dzięki wizycie w gabinecie specjalisty możliwa jest edukacja zdrowotna, głównie kobiet w każdym wieku. Umożliwia ona zwiększenie świadomości ciała, a także zdobycie rzetelnej wiedzy, która pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kłopotów ze strony miednicy oraz układu rozrodczego. Bardzo ważne jest zrozumienie, że czynności dnia codziennego, takie jak dźwiganie, kasłanie, oddawanie moczu czy kału, wykonywane przez długi czas w niewłaściwy sposób mogą powodować szereg dolegliwości i schorzeń w przyszłości — a można ich uniknąć dzięki odpowiednio wdrożonej profilaktyce.

 

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum