Fizjoterapia stomatologiczna w chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej

Każdy bardziej inwazyjny zabieg stomatologiczny wiąże się z określonym stresem tkankowym. Stres, to swoista energia, która – gdy nie znajduje właściwego ujścia – zostaje zmagazynowana w ciele. Jakie konsekwencje niesie ze sobą zabieg chirurgiczny i w jaki sposób fizjoterapia stomatologiczna może im zaradzić?

 

 

Jakie zabiegi obejmuje chirurgia stomatologiczna?

Zabiegi dentystyczne połączone z ingerencją chirurgiczną są często nieodzowną formą leczenia stomatologicznego. Zakres operacji jamy ustnej i przyległych do niej okolic jest szeroki, najczęściej jednak chirurgia stomatologiczna obejmuje procedury takie jak:

 

 • ekstrakcje zębów (usuwanie ósemek, usuwanie zatrzymanych zębów)
 • podcinanie wędzidełka (warg i języka)
 • usuwanie różnych patologicznych zmian, guzów, przetok, ropni i torbieli
 • chirurgiczne zabiegi periodontologiczne
 • leczenie chorób ślinianek
 • resekcja wierzchołka korzeni
 • podniesienie dna zatoki szczękowej.

Czym zajmuje się chirurgia szczękowo-twarzowa?

Pewne dolegliwości czy schorzenia wymagają przedsięwzięcia bardziej złożonych działań zaradczych. Będąca połączeniem pracy stomatologiczno-plastycznej, chirurgia szczękowo-twarzowa obejmuje zabiegi wymagające poważniejszej ingerencji chirurgicznej.

Należą do nich m.in.:

 • leczenie pourazowe w obszarze twarzoczaszki
 • wysunięcie i cofnięcie żuchwy lub szczęki
 • dystrakcja kości
 • korekcja wad twarzoczaszki
 • eliminacja wady zgryzu
 • rekonstrukcje tkankowe
 • plastyka twarzy, jamy ustnej i okolic
 • leczenie nowotworów.

Fizjoterapia stomatologiczna przed operacją

Zabiegi chirurgii stomatologicznej wiążą się z określonymi wyzwaniami dla ciała. To procedury wymagające długotrwałego i szerokiego rozwarcia ust. Co więcej, za sprawą chirurgicznych rozwieraków, rozciągnięciu ulegają też policzki. Na szczęście, w dużej mierze, można się do nich przygotować. Dobrym rozwiązaniem będzie fizjoterapia stomatologiczna. Dzięki zastosowaniu technik terapii manualnej przed operacją, odpowiednio opracowane tkanki miękkie, będą szybciej regenerować się po zabiegu, zmniejszając tym samym pozabiegowy dyskomfort.

Fizjoterapia stomatologiczna po zabiegach chirurgicznych

Jeszcze większe znaczenie ma podjęcie współpracy z fizjoterapeutą po zabiegu chirurgicznym. Pooperacyjna wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego ma na celu przede wszystkim przywrócenie tkankom właściwego napięcia, przyspieszenie ich regeneracji, a także zniesienie możliwych skutków ubocznych. Te zaś często przejawiają się w postaci zwiększonej tkliwości, odczuwaniu nadmiernego napięcia, opuchliźnie, zaburzeniu symetrii, mięśniowej, przykurczach mięśniowych, bólach głowy, szyi, stawu skroniowo-żuchwowego, ograniczeniach ruchomości żuchwy, blokowania w stawie i słyszanych trzasków.

Wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego to podstawa

Mając na względzie stresogenny charakter ingerencji chirurgicznej, przygotowanie do zabiegu, podobnie jak okres rekonwalescencji, powinny każdorazowo uwzględniać wizytę u fizjoterapeuty specjalizującego się w pracy manualnej o charakterze stomatologicznym. Tkanki pozbawione możliwości pozabiegowego odreagowania, tym samym zaś pozbawione odpowiedniej opieki, będą przechowywały pamięć o chirurgicznej ingerencji. W praktyce, prowadzi to do powstawania nadmiernych napięć, ograniczeń ruchomości i szeregu dolegliwości, często oddalonych w ciele od miejsca poddanego zabiegowi operacyjnemu. Dotyczy to w nie mniejszym stopniu zabiegów pozornie tak błahych jak ekstrakcja zęba, stąd nie należy bagatelizować spawy.

Oczekujesz na zabieg chirurgii stomatologicznej? Jesteś po operacji szczękowo-twarzowej? Fizjoterapeuta stomatologiczny w Warszawie pomoże Ci otoczyć tkanki stosowną opieką. Zadzwoń do gabinetu rehabilitacji Warszawskie Kręgi i umów wizytę, aby wyeliminować dolegliwości i uniknąć powikłań w przyszłości.

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum