Esperal Poznań – czy lek jest refundowany?

Osoba uzależniona od alkoholu nie jest w stanie samodzielnie zrezygnować z alkoholu. Substancja ta jest centrum jej świata. Podczas głodu alkoholowego, jednostka jest w stanie myśleć tylko i wyłącznie o tym jak go zdobyć, aby szybko móc spożyć alkohol. Organizm osoby uzależnionej przyzwyczaja się do alkoholu. Jego nagłe odstawienie wywołuje silne objawy abstynencyjnego zespołu alkoholowego. Choroba alkoholowa jest potencjalnie śmiertelną chorobą, która jest nieuleczalna. Oznacza to jednak, że osoba uzależniona może osiągnąć wieloletni okres abstynencji, jednak już nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem.

 

Kto może skorzystać z terapii Esperalem?

Terapia w Esperal Poznań https://esperalpoznan.pl/ przeznaczona jest dla osób z chorobą alkoholową. Aby móc z niej skorzystać należy mieć ukończone osiemnaście lat. Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia zabiegu jest wyrażenie świadomej zgody przez pacjenta na zabieg.

Stosowanie Esperalu zaleca się osobom, które postanowiły zmienić swoje życie i podjęły już decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu. Osoby te bardzo często potrzebują dodatkowej motywacji i wsparcia, aby wytrwać w swoim postanowieniu.

Jak długo działa Esperal?

Esperal, czyli inaczej wszywka alkoholowa, działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Warto tutaj zauważyć, że przez cały okres działania wszywki alkoholowej jego natężenie jest takie samo. Oznacza to, że momencie przyjęcia alkoholu, jednostka doświadczy dokładnie tych samych dolegliwości, zarówno w pierwszym miesiącu działania wszywki alkoholowej jak i po kilku miesiącach.

Różnice wynikają z powodu tego że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg ten można przeprowadzić ponownie. Wszykę alkoholową można w każdej chwili usunąć z organizmu. W tym celu należy przeprowadzić niewielki zabieg chirurgiczny.

Jaki jest koszt Esperalu?

Wszywka alkoholowa nie jest refundowana w naszym kraju. Oznacza to, że osoba, która decyduje się na zabieg podskórnego przyjęcia Esperalu musi zapłacić z własnych pieniędzy zarówno za lek jak i zabieg. Koszt podskórnego podania Esperalu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Cena ta zależna jest od miasta, kliniki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który przeprowadza zabieg.

Warto jednak mieć na uwadzę zalety wszywki alkoholowej. Przede wszystkim jest to jej wysoka skuteczność, jednorazowe podanie oraz długość działania.

Należy pamiętać również, że w Polsce każdy obywatel uzależniony od alkoholu ma prawo do bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej. W tym celu należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugiej placówki należy posiadać skierowanie na leczenie. Uzyskać je można od lekarza pierwszego kontaktu, lekarza internisty lub lekarza psychiatry. Z bezpłatnej pomocy w leczeniu choroby alkoholowej mogą skorzystać zarówno osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne jak i te, które go nie posiadają.

Jak działa Esperal?

Wszywka alkoholowa hamuje metabolizm alkoholu. Jej działanie odkryto w XX wieku. To właśnie wtedy dwóch duńskich naukowców zauważyło, że osoby przyjmujące Esperal po spożyciu alkoholu doświadczają przykrych dolegliwości. W związku z własną obserwacją postanowili przeprowadzić badania, którego wyniki wykazały, że Esperal blokuje rozkład alkoholu w organizmie.

Rozkład etanolu w prawidłowych warunkach odbywa się w następujący sposób. Dostarczony do organizmu alkohol musi zostać rozłożony do prostszej postaci. Podczas procesu dehydrogenazy alkoholowej alkohol zostaje rozłożony do postaci aldehydu octowego. Jest to substancja szkodliwa dla organizmu. Kolejnym bardzo ważnym etapem tego procesu jest działanie enzymu, który odpowiada za uruchomienie procesu dehydrogenazy aldehydowej. Przez nią szkodliwy aldehyd octowy zostaje rozłożony do prostej postaci kwasu octowego.

Jednak, kiedy w organizmie obecny jest Esperal, to powyższy proces nie może odbyć się w całości. Zaszyte w ciele tabletki wydzielają substancję czynną. Jej głównym zadaniem jest blokowanie działanie enzymu, który odpowiada za uruchomienie procesu dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku tego zdarzenia aldehyd octowy nie może zostać rozłożony do prostszej postaci. Nagromadzenie się tej szkodliwej substancji w organizmie powoduje wystąpienie silnego zatrucia alkoholowego.

Jak wygląda zabieg podskórnego podania Esperalu?

Do podania Esperalu pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać. Wizyta zaczyna się od krótkiego wywiadu medycznego. Jego celem jest zebranie niezbędnych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń oraz przyjmowanych leków. Pozwala on także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.

Jeżeli pacjent kwalifikuje się do podskórnego podawania wszywki alkoholowej to lekarz wyznacza termin zabiegu. Pacjent powinien pamiętać o dwóch głównych zasadach. Mianowicie są to zasady móiące o tym, żę w dniu zabiegu nalezy być trzeźym oraz, że nie wolno spożywać alkoholu na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki zastosowaniu znieczulenia jest to zabieg komfortowy i całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Następnie lekarz nacięcie wykonuje w taki sposób, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. W powstałym otworze podpowięziowo umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które stale wydzielają substancję czynną do krwi pacjenta. Następnie specjalista zakłada szwy.

Cały zabieg od początku do końca odbywa się w sterylnych warunkach. Wykonywany jest przez doświadczonego lekarza chirurga. Cała procedura medyczna trwa około trzydziestu minut. Jest to prosty, bezpieczny i mało inwazyjny zabieg. Po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu i wykonywania codziennych obowiązków. Pacjent nie wymaga rekonwalescencji czy hospitalizacji.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest stan upojenia alkoholowego. Zabiegu nie można wykonać również u osób, które spożywały alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także uczulenie na disulfiram lub inny składnik leku. Esperalu nie można zastosować również u osób, które posiadają schorzenia sercowo – krążeniowe. Takimi chorobami są m.in. choroba niedokrwienia lub nadciśnienie tętnicze. Wszywki alkoholowej nie można podać pacjentowi, który w przeszłości próbował popełnić samobójstwo. Osoby, które posiadają myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne czy psychozy również nie mogą skorzystać z tej formy terapii. Wyjątek stanowią tutaj ostre psychozy alkoholowe.

Stosowanie wszywki alkoholowej nie jest zalecane u kobiet w ciąży, kobiet, które karmią piersią czy kobiet, które planują zajście w ciążę w najbliższej przyszłości. W tych przypadkach jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz specjalista.

 

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum