Co to jest CPAP i do czego wykorzystywana jest ta terapia

CPAP to nazwa metody, której skrót pochodzi od jej nazwy Continuous Positive Airway Pressure, co oznacza stałe, dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Metoda ta powstała w celu wspomagania oddychania podczas snu i znalazła zastosowanie głównie w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, ale również w kłopotach z oddychaniem spowodowanym covid-19 czy chrapaniem. Często, w obiegowej opinii pojęcie CPAP jest identyfikowane z urządzeniem, które wykorzystuje tę metodę, czyli z aparatem CPAP zwanym też protezą powietrzną CPAP, które z dużym powodzeniem stosowane jest do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Czymże jest więc ta niejasno brzmiąca metoda?

 

Na czym polega metoda CPAP

metoda CPAP

Metoda CPAP polega na wytwarzaniu stałego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych przy pomocy aparatu CPAP.

Terapeutyczne działanie tej metody polega na wtłaczaniu podczas snu do płuc przez nos lub jednocześnie przez usta i nos powietrza pod zwiększonym, dodatnim ciśnieniem.

Zwiększone ciśnienie wewnątrz gardła śpiącego jest wyższe niż na zewnątrz jego ciała, toteż doskonale wpływa na zapobieganie zapadaniu się wiotkich tkanek miękkich gardła powodujących bezdech i chrapanie oraz problemy z  oddychaniem.

Dzięki tej metodzie drogi oddechowe podczas snu są cały czas drożne, nie ma zastojów, zwężeń i blokad powietrza, przez co sen przebiega spokojnie i jest regenerujący dla całego organizmu.

Metoda ta jest całkowicie bezpieczna do stosowania, nie powoduje uzależnień ani innych skutków ubocznych i jest najskuteczniejszą metodą w leczeniu bezdechu sennego.

 

Aparaty CPAP w służbie leczenia bezdechu sennego

Bezsprzeczną i najskuteczniejszą pomocą w niwelowaniu skutków bezdechu sennego są aparaty CPAP nazywane również protezami powietrznymi CPAP, gdyż w środowisku medycznym uważa się, że aparaty te służą nie do leczenia, lecz protezowania.

Oznacza to, że wymagają systematycznego stosowania dla komfortu oddychania podczas snu i że po odstawieniu objawy bezdechu mogą powrócić.

Aparaty CPAP to niewielkie urządzenia, które ustawia się blisko łóżka śpiącego i które za pomocą pompki tłoczą powietrze pod zwiększonym ciśnieniem elastycznym wężykiem do maski lub półmaski, która jest ulokowana na twarzy (półmaska tłoczy powietrze tylko poprzez nos, maska przez usta i nos jednocześnie).

Działanie aparatu CPAP polega na wyeliminowaniu podstawowej przyczyny momentów zatrzymania oddechu, które powodują zapadanie się miękkich tkanek gardła – aparat CPAP usztywnia pneumatycznie drogi oddechowe poprzez tłoczone pod dodatnim ciśnieniem powietrze.

Dzięki temu powietrze dociera do płuc bez żadnych blokad, co sprawia, że nie dochodzi u pacjentów cierpiących na bezdech senny do niedotlenienia, podwyższenia ciśnienia, czy innych dolegliwości prowadzących do rozwoju chorób.

Aparaty, maski i inne akcesoria można nabyć na własną rękę lub poprzez refundację NFZ czy nawet wypożyczyć w wyspecjalizowanych punktach lecenia bezdechu sennego, jak na przykład w firmie ResMed, gdzie znaleźć można wiele modeli aparatów CPAP, masek, półmasek dostosowując je do naszych indywidualnych preferencji.

Znajdziemy tam aparaty stacjonarne, które podłączamy do prądu, lub zasilamy akumulatorem, co pozwoli na zabranie tego niewielkiego urządzenia w podróż.

By efekty stosowania aparatu były długotrwałe, należy wyeliminować czynniki, które powodują bezdech senny – o tym przeczytasz poniżej.

 

Jak wspomóc terapię CPAP

wspomaganie terapii CPAP

Jak wspomnieliśmy powyżej terapia CPAP jest skuteczna wtedy, kiedy systematycznie stosujemy podczas snu aparat CPAP – aparat działa na podobnej zasadzie jak np. okulary – jeśli je nosimy, to lepiej widzimy i nie pogarsza się systematycznie jakość widzenia. Jeśli jednak nie zakładamy ich, to wzrok sam z siebie się nie poprawi, od samego posiadania okularów – na takiej samej zasadzie działa aparat CPAP – żeby były dobre efekty, powinniśmy stale, systematycznie go stosować.

By podnieść i utrwalić dobroczynne działanie terapii leczenia bezdechu sennego, ważnym i koniecznym elementem terapii jest wyeliminowanie czynników sprzyjających powstaniu obturacyjnego bezdechu sennego, czyli wyeliminować:

 • stres,
 • bezsenność,
 • pozbyć się otyłości i jej skutków,
 • wyeliminować lub zminimalizować objawy chorób przewlekłych, takich jak m.in. choroby neurologiczne, zwyrodnieniowe stawów, kośćca, cukrzycę, czy nadciśnienie tętnicze,
 • wyeliminować lub złagodzić zaburzenia psychiczne, jak depresja, nerwica czy stany lękowe,
 • niektóre leki za zgodą lekarza – uspokajające, przeciwdepresyjne, nasenne,
 • czynniki zewnętrzne, czyli np. hałas, mocne światło, niewygodny materac, przejadanie się przed snem,
 • używki, takie jak kawa, mocna herbata, tytoń, alkohol przed snem oraz unikać ich spożywania i nadużywania również w dzień,
 • brak ruchu fizycznego.

 

Dla kogo dedykowana jest metoda CPAP

zdrowy sen

Metoda CPAP przeznaczona jest dla wszystkich pacjentów, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny, chrapanie, czy kłopoty ze snem – metoda ta jest również pomocna dla osób mających problemy z oddychaniem, spowodowane wirusem covid-19.

Uznaje się, że bezdech senny występuje u około 4–10% dorosłych mężczyzn i 2–4% dorosłych kobiet.

Po 40 roku życia parametry nieco się zmieniają i jak wskazują badania, bezdech senny może dotyczyć nawet ponad 25% mężczyzn, natomiast dolegliwość ta u kobiet pojawia się zazwyczaj po menopauzie, czyli zazwyczaj po 50 roku życia.

Jeśli bezdech senny występuje u dzieci, to związany jest zwykle z nieprawidłowościami w budowie układu oddechowego, krzywą przegrodą nosową, przerostem migdałków, nieprawidłowościami anatomicznymi twarzoczaszki, jak mała i cofnięta żuchwa.

Obturacyjny bezdech senny częściej występuje przy otyłości, szczególnie przy dużym obwodzie szyi, gdyż tkanka tłuszczowa, która odkłada się na szyi, uciska gardło i zmniejsza jego światło, sprzyjając występowaniu bezdechów.

Jest to więc metoda dla wszystkich osób, które najpierw obserwują u siebie problemy ze snem i w rezultacie mają zdiagnozowany obturacyjny bezdech senny.

Diagnozę stawia lekarz po przeprowadzonych badaniach diagnostycznych – najlepiej, jeśli wykonane zostanie badanie snu, czyli polisomnografia.

Metoda ta polega na monitorowaniu snu pacjenta przez całą noc, podczas którego bada się:

 • zawartość tlenu we krwi,
 • tętno,
 • ciśnienie,
 • ruchy kończyn,
 • przepływ powietrza przez usta i nos,
 • epizody bezdechu i ich częstotliwość.

Podczas monitorowania snu wykonywany jest również elektroencefalogram (EEG) i elektrookulogram (EOG) który pokazuje,
w jakiej fazie snu znajduje się pacjent.

Polisomnografia jest najdokładniejszym badaniem, które wskaże wszelkie problemy ze snem, choć niejednokrotnie konieczne jest też wykonanie dodatkowych badań jak np. tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny ze względu na choroby współistniejące.

 

Jakie efekty uzyskujemy przy metodzie CPAP

efekty terapii CPAP

Metoda terapii CPAP daje świetne efekty już podczas pierwszego zastosowania – założenie i stosowanie maski podczas snu daje efekty dla zdrowia w postaci:

 • poprawy komfortu oddychania podczas snu,
 • eliminacji chrapania,
 • obniżenia ciśnienia tętniczego,
 • przywrócenia drożności górnych dróg oddechowych,
 • bezproblemowego wejścia w stan snu głębokiego i fazy marzeń sennych,
 • zniwelowanie opuchniętych worków pod oczami, zaczerwienień twarzy wywołanymi skutkami niedotlenienia i bezdechu sennego,
 • odzyskania witalności i poprawy koncentracji oraz pamięci,
 • wzrostu libido.

 

Podsumowanie

Metoda CPAP, która stosowana jest do leczenia problemów ze snem za pomocą niewielkich aparatów to skuteczny, bezinwazyjny sposób likwidujący skutki niebezpiecznych dla zdrowia bezdechów sennych powodujących liczne dolegliwości i prowadzących do rozwoju poważnych chorób.

By efekty były zadowalające, należy codziennie, systematycznie korzystać z aparatu podczas odpoczynku nocnego, gdyż tylko w taki sposób wyeliminujemy dyskomfort spowodowany opadającymi tkankami gardła uniemożliwiającymi swobodne oddychanie.

Warto również zadbać o stan zdrowia, o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie i ruch na świeżym powietrzu, nauczenie się radzenia sobie ze stresem i trudnościami – w taki sposób łatwiej będzie nam nie tylko łatwiej oddychać i śnić, ale też odzyskać wigor i witalność również w innych sferach życia.

 

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress.pl 

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Darowizna edukacyjna

Jeśli podoba Ci się ten blog, wspomóż mniejszą lub większą kwotą moją edukację w zakresie medycyny (kursy/szkolenia, książki, urządzenia).

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum
stat4u