Choroby wątroby – co możemy zrobić, żeby ich uniknąć?

Wątroba to niezwykle ważny organ, którego prawidłowe działanie ma wpływ na cały ludzki organizm. To nasz największy gruczoł, który odpowiada między innymi za metabolizm substancji odżywczych, trawienie tłuszczów czy syntezę białek krwi. Co więcej, pomaga oczyszczać nasz organizm z toksyn. Warto więc dbać o swoją wątrobę i nie lekceważyć objawów, które mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Wątroba narażona jest bowiem na wiele chorób. Sprawdźmy więc co jej grozi i jak dbać o swoje zdrowie.

 

 

Co warto wiedzieć o wątrobie?

Wątroba to organ, bez którego funkcjonowanie naszego organizmu jest niemożliwe. Bierze bowiem udział nie tylko w procesie trawienia, ale również odtruwa nasz organizm, bierze udział w termoregulacji, pełni funkcje odpornościowe i magazynuje zapasy witamin. Jej waga to aż 5 procent całej masy ciała człowieka. Umiejscowiona jest w jamie brzusznej, gdzie częściowo zrasta się z przeponą, składa się z czterech płatów. Jej tkanka jest miękka i zawiera dużo krwi, stąd też jej kolor jest ciemnobordowy. Co ważne, organ ten nie posiada komórek nerwowych, przez co nietrudno przegapić, że dzieje się coś niepokojącego. Wątroba bowiem „nie boli”, a o schorzeniach, jakie ją trapią, informuje nas szereg dolegliwości, które nie zawsze są przez nas kojarzone z tym organem.

Najczęstsze choroby wątroby

Nawet jeśli dbamy o swoje zdrowie, możemy stać się ofiarą chorób wątroby. Pokutujący mit, że dotykają one jedynie osób, które nie są w stanie zachować umiaru w jedzeniu i piciu alkoholu, sprawia, że część z nas zbyt późno orientuje się, że wątroba nie funkcjonuje prawidłowo. Niektóre schorzenia wątroby rzeczywiście spowodowana są złymi nawykami, nie jest to jednak jedyna przyczyna. Przyjrzyjmy się więc najczęstszym przyczyną uszkodzeń wątroby oraz chorobom, z jakimi może się borykać.

Pierwszy z nich to wirusowe zapalenie wątroby. To choroba zakaźna, która spowodowana jest atakiem wirusów. W zależności od rodzaju zapalenia stosuje się różnego rodzaju procedurę leczenia. O ile w przypadku zapalenia typu A nie musimy decydować się na podawanie leków, o tyle już zapalenie wątroby typu C wymaga leczenia interferonem.

Kolejną przyczyną problemów z wątrobą jest polekowe uszkodzenie wątroby. Przyjmowanie leków, a w szczególności kilku różnych preparatów jednocześnie, może sprawić, że w wątrobie podczas ich metabolizmu wytwarzają się toksyczne dla tego organu substancje. Może to doprowadzić do niewydolności wątroby, a także przyczynić się do powstania zapalenia. Dlatego też bardzo ważnym jest przestrzeganie dawkowania leków i unikanie przyjmowania ich „na własną rękę”.

Stłuszczenie wątroby nie wywołane alkoholem to kolejny problem, z którym zmaga się wiele osób, szczególnie w starszym wieku, otyłych oraz chorujących na cukrzycę. W tym wypadku najczęściej stawia się na zmianę nawyków oraz stosowanie preparatów wspomagających regenerację wątroby.

Mówiąc o chorobach wątroby nie sposób nie wspomnieć także o tych, które wywoływane są przez nadmierne spożywanie alkoholu. Może ono bowiem doprowadzić do stłuszczenia wątroby, wywoływać stan zapalny, a nawet doprowadzić do marskości wątroby. Skuteczność leczenia w przypadku tych chorób uwarunkowana jest najczęściej tym, czy chory jest w stanie całkowicie zrezygnować z alkoholu Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat chorób wątroby i ich objawów zajrzyj na stronę http://www.essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby.

Zapalenie wątroby typu B i C

Wirusowe zapalenie wątroby w naszym kraju najczęściej jest wynikiem zarażenia wirusami typu B oraz C. Wirusami tego typu można zarazić się przez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonej osoby. Dlatego też do zakażeń dochodzi najczęściej w przypadku zabiegów przeprowadzanych niesterylnymi narzędziami. Mowa tu zarówno o zabiegach medycznych, jak i tatuażach, kolczykowaniu czy zabiegach kosmetycznych. Osoby, które zarażone są wirusami typu B lub C, najczęściej odnotowują u siebie takie objawy jak: żółtaczka, ogólne złe samopoczucie, brak łaknienia, wymioty oraz objawy przypominające grypę. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B polega głównie na wspomaganiu regeneracji organu oraz zmianie nawyków żywieniowych. Nie ma bowiem skutecznego lekarstwa na ten rodzaj wirusów. Zapalenie wątroby typu C najczęściej leczy się interferonem. Więcej informacji na temat zapalenia wątroby wywołanego przez wirusy znajdziesz na stronie http://essentiale.pl/zapalenie-watroby-typu-b-i-c.

Skutki nadmiernego spożycia alkoholu

Jak już zostało wyżej wspomniane, jednym z czynników, które mogą powodować choroby wątroby, jest spożywanie alkoholu. Zwłaszcza, jeśli jest ono częste, a ilości spożywanych trunków naprawdę duże. W zależności od uwarunkowań genetycznych, naszego wieku, a także ilości spożywanego alkoholu, konsekwencje dla wątroby mogą być różne.

Jednym z problemów, z którym zmagają się osoby nadużywające alkoholu, jest alkoholowe stłuszczenie wątroby, które powoduje zmiany w strukturze miąższu wątroby. Szacuje się, że problem ten dotyka aż 90% osób nadużywających alkoholu.

Kolejnym stadium jest alkoholowe zapalenie wątroby. W tym przypadku dochodzi nie tylko do stłuszczenia organu i zmian zwyrodnieniowych, ale również rozwoju stanu zapalnego. Jego konsekwencją jest postępujące włóknienie wątroby, co sprawia, że przestaje ona radzić sobie ze spełnianiem swoich podstawowych funkcji. Alkoholowe uszkodzenie wątroby może w ostateczności doprowadzić do powstania marskości wątroby. Objawy alkoholowego uszkodzenia wątroby to często gorączka, żółtaczka, obrzęki oraz wodobrzusze. Więcej o wpływie alkoholu na ten organ znajdziesz pod adresem http://essentiale.pl/alkoholowa-choroba-watroby.

Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?

Objawy chorób wątroby często są nieoczywiste, przez co zostaje ona leczona zbyt późno. Warto więc uważnie wsłuchiwać się w swój organizm. Nudności, wymioty, uczucie rozpierania w brzuchu – to jedne z najczęstszych dolegliwości. O chorobie wątroby mogą jednak świadczyć również apatia, nadmierna senność czy zaburzenia koncentracji. Nie lekceważmy również objawów takich jak jadłowstręt, niestrawność czy częste wzdęcia. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy – warto skonsultować się z lekarzem.

Zmiana nawyków najskuteczniejszym wsparciem dla prawidłowego funkcjonowania wątroby

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem chorób wątroby się zmagamy, poza leczeniem bardzo ważne jest dbanie o nią i wspomaganie procesu regeneracji. W tym celu warto walczyć z otyłością, która jest czynnikiem zwiększającym zachorowanie. Warto także zmienić dietę i zadbać o wyeliminowanie tłustych, smażonych, ciężkostrawnych potraw. Bardzo ważne jest również unikanie alkoholu oraz innych używek. Zmiana nawyków to jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę ze schorzeniami wątroby.

Podsumowując, nie zapominajmy o tym, jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie wątroby i dbajmy o jej dobry stan. Ten niezwykły organ ma bowiem duże zdolności regeneracyjne. Stosowanie odpowiednich leków, zmiana diety i nawyków mogą więc sprawić, że poczujemy się lepiej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/choroby-watroby-objawy-chorej-watroby-przyczyny-i-leczenie_45402.html
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/1418,przewlekle-wirusowe-zapalenia-watroby-typu-b-i-c.html

 

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum