Białe zęby – co zrobić by zachować piękny uśmiech?

Piękny, zdrowy uśmiech to najlepsza wizytówka każdego człowieka. Śnieżnobiałe zęby sprawiają, że nasza pewność siebie rośnie, a przez otoczenie jesteśmy odbierani jako bardziej atrakcyjni. Element ten jest również bardzo pomocny w zdobywaniu zaufania, czy nawiązywaniu nowych znajomości. Niestety często spotykamy się z pewnymi problemami stomatologicznymi, które mogą skutecznie oszpecić nasze uzębienie. Jednym z nich są przebarwienia. Nieestetyczne plamy na zębach to zmora wielu pacjentów. Istnieje jednak kilka sposobów, aby temu zapobiec. Podstawą jest oczywiście zmiana nawyków żywieniowych. Jeśli to nam nie wystarczy, to zabiegi w gabinecie stomatologicznym z pewnością pomogą w osiągnięciu upragnionego celu. Co zrobić, by zachować piękny uśmiech? Na to pytanie odpowiemy w poniższym poradniku!

Co wpływa na kolor zębów?

Geny i czas

Zanim przejdziemy do przedstawienia najważniejszych zasad, do jakich warto się stosować, by móc cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, najpierw warto dowiedzieć się, co tak naprawdę wpływa na kolor zębów.

Na pierwszym miejscu są oczywiście geny. Naturalna barwa zębów wynika z właściwości dwóch tkanek – zębiny oraz szkliwa. Zębina z reguły przybiera żółtawy odcień i prześwituje przez warstwę szkliwa. To od grubości tego drugiego zależy kolor naszego uzębienia. Im szkliwo będzie grubsze, tym bielszy będzie nasz uśmiech. Zdrowe zęby mogą być mlecznobiałe, żółte, a nawet żółtobrunatne. Wynika to z genetyki – niekoniecznie musi świadczyć to o nieodpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, czy poważnej chorobie, jednak mimo to wiele osób dąży do poprawy koloru zębów.

Kolejnym czynnikiem jest czas, który również odgrywa tutaj wielką rolę. Wraz z upływem lat szkliwo się ściera, co powoduje, że jego warstwa staje się cieńsza i prześwituje przez nią ciemniejsza tkanka zębiny. Wszystko to powoduje, że zęby tracą swoją biel. W późniejszym okresie życia mogą być one nawet ciemnobrązowe.

 

Higiena

Co zrobić, by mieć białe zęby? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu pacjentów. Kluczowa jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby powinniśmy myć codziennie rano i wieczorem oraz po każdym głównym posiłku. Kiedy nie mamy takiej możliwości, zawsze możemy po prostu przepłukać usta wodą. Oprócz tego równie ważna jest technika mycia. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni, a następnie wyczyścić zęby ruchem wymiatającym bądź obrotowym.

Jedną z głównych przyczyn nieestetycznego wyglądu zębów jest ich niedokładne mycie. W sytuacji, gdy szczotkujemy zęby nieregularnie lub zbyt gwałtownie i nie docieramy szczotką we wszystkie zakamarki, istnieje duża szansa, że będą one żółkły szybciej. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie myć zębów tuż po spożyciu kwaśnych produktów, gdyż kwasy mogą rozmiękczać szkliwo, co w efekcie powoduje jego szybsze ścieranie.

 

 

Papierosy

Jak zapewne wiemy, palenie papierosów sprzyja żółknięciu zębów. Dzieje się tak, ponieważ podczas palenia smoliste substancje osiadają na szkliwie, powodując taki, a nie inny kolor. Co ciekawe, przebarwieniu nie ulega tylko uzębienie, ale również plomby. Dodatkowo tuż przy dziąsłach może pojawić się ciemnożółty, wręcz brązowy osad.

Palacze jak najbardziej mogą wybielić swoje zęby, jednak jeśli po tym zabiegu powrócą do swojego nałogu, efekt będzie raczej krótkotrwały. W takiej sytuacji jedynym słusznym wyjściem jest całkowita rezygnacja z tytoniu. Przy tym należy wiedzieć, że wybielanie zębów powinno być poprzedzone zabiegiem usuwania kamienia nazębnego. Trzeba też zwrócić uwagę na jakość produktów do pielęgnacji zębów. Niektóre mogą przyczynić się do uszkodzenia płytki nazębnej.

Dieta a przebarwienia zębów

Główną przyczyną przebarwienia zębów jest nieprawidłowa dieta. Unikajmy więc napojów, które mogłyby zabarwić szkliwo. Na pierwszym miejscu jest oczywiście kawa. Najlepiej z niej zrezygnować, a jeśli jest to niemożliwe, warto dodać do niej mleko (aby spowolnić proces wnikania barwników w szkliwo). Jak się okazuje, równie intensywnie zęby przebarwia herbata, w szczególności czerwona odmiana. Z kolei biała wręcz przeciwnie – jest bardzo korzystna dla higieny jamy ustnej. Zwalcza bakterie, kamień nazębny oraz zapobiega próchnicy. Warto też zrezygnować z czerwonego wina oraz napojów gazowanych, które jak wiemy, zawierają w sobie barwnik i spore ilości cukru, co ma negatywny wpływ na nasze uzębienie.

Jeśli chodzi o jedzenie, to najsilniejsze właściwości barwiące mają: ciemne owoce i warzywa, maliny, jagody, borówki, jeżyny, wiśnie, granaty i winogrona (zawierają taniny). Sztuczne barwniki zawarte w lizakach, cukierkach, napojach izotonicznych i słodzonych również w dużym stopniu odbarwiają nasze zęby. Podobnie jak sos sojowy, vinegret i ocet balsamiczny.

 

Jak mieć białe zęby przez długi czas?

Jeśli chcemy mieć białe zęby, to pamiętajmy, że nasze własne działania mogą znacznie w tym pomóc. Co możemy zrobić:

  • Szczotkuj zęby bardzo dokładnie – przynajmniej 2-3 minuty, codziennie rano i wieczorem oraz po posiłkach. Dzięki temu utrzymasz nienaganne zdrowie całej jamy ustnej i uchronisz się przed chorobami.
  • Postaw na wysokiej jakości pasty wybielające. Wybierz te, które zawierają składniki o właściwościach polerujących (krzemionkę, polimery ścierne, węgiel aktywny). Takie pasty wybielające zawierają enzymy i mikrogranulki, które rozpuszczają błonkę, jaka wiąże płytkę nazębną ze szkliwem. Ponadto są bogate w substancje ścierne mechanicznie usuwające osad.
  • Używaj nici dentystycznych. Nici dentystyczne pomagają usuwać resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.
  • Płucz usta wodą po każdym posiłku, a po szczotkowaniu użyj specjalnego płynu do jamy ustnej, który świetnie nadaje się do usuwania niewielkich przebarwień.
  • Korzystaj z pasków i żeli wybielających. To domowa metoda na wybielanie zębów. Pamiętaj jednak, by robić to ostrożnie, ponieważ zarówno żel wybielający, jak i paski mogą przyczynić się do nadwrażliwości zębów.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z koloru naszego szkliwa, zdecydujmy się na profesjonalne wybielanie zębów. Najlepiej wybielić zęby w renomowanym gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zabieg ten będzie w pełni bezpieczny i co najważniejsze – przyniesie spektakularne rezultaty. Jak zatem odbywa się wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym? Na początek konieczna jest wizyta higienizacyjna, podczas której dentysta oceni stan jamy ustnej – śluzówki, dziąseł oraz uzębienia. Do wykonania zabiegu wybielania wszystkie zęby muszą być zdrowe. Zaleca się również wymianę nieszczelnych wypełnień.

Zakwalifikowane do wybielania zęby muszą zostać odpowiednio oczyszczone. W tym celu najczęściej wykonuje się piaskowanie oraz skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Zabiegi te są całkiem bezbolesne. Czasem wystarczy oczyszczenie szkliwa z osadu, by nieco rozjaśnić zęby. Następnie możemy wybrać dowolną metodę wybielania.
  

Wybielanie zębów – profesjonalne metody

Gabinety stomatologiczne oferują coraz nowocześniejsze sposoby wybielania zębów. Pacjenci mogą zdecydować się na dwuetapowe wybielanie zębów, które daje długotrwałe rezultaty. Na czym to polega? Wszystko rozpoczyna się od zakwalifikowania zębów pacjenta do wykonania zabiegu. Profesjonalne wybielanie przeprowadzane jest za pomocą lampy emitującej światło (najczęściej jest to Philips Zoom, Beyond, Brite Smile). 

Na początku zabiegu dentysta nakłada na usta i dziąsła specjalną substancję, która zabezpiecza tkanki przed kontaktem z wybielającym żelem (zawiera nadtlenek wodoru). Następnie zostaje on naniesiony na łuki zębowe w czterech 15-minutowych cyklach. Lampa ma za zadanie podgrzać żel, dzięki czemu będzie on mógł wniknąć w głąb tkanek zęba. Lampa daje efekt rozjaśnienia od 5 do 14 tonów. Oznacza to, że podczas jednej wizyty można wybielić zęby nawet o kilka odcieni. Po wybielaniu może pojawić się nadwrażliwość zębów, jednak mija to bardzo szybko, bo w przeciągu 1 lub 2 dni.

Drugi etap to nakładkowe wybielanie zębów. Podczas wizyty stomatolog pobiera odcisk uzębienia i przygotowuje specjalne nakładki do użytku domowego. Następnie przekazuje je pacjentowi, który zostanie poinstruowany, jak korzystać ze zrobionego wcześniej odcisku uzębienia. Aby zachować biel zębów, przez długi czas należy powtarzać zabieg od 6-12 dni. Ważne jest również przestrzeganie tzw. „białej diety”. Jednym z nowoczesnych gabinetów stomatologicznych pełniących taką usługę jest Klinika Kwiatek. Ofertę znajdziesz tutaj https://www.klinikakwiatek.pl/profesjonalne-wybielanie!

 

Podsumowanie

O tym, jak ważny jest zdrowy uśmiech nie trzeba długo przekonywać. To pierwszy element, na jaki zwracamy uwagę poznając drugą osobę. Śnieżnobiałe zęby świadczą o dbałości o własne zdrowie. Dość często spotykanym problemem jest niekorzystny odcień zębów. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników, tj. chociażby nieodpowiednia dieta, palenie papierosów, czy po prostu niestaranne mycie zębów. Choć nie zawsze wynika to ze złych wyborów pacjenta, niemal każdy dąży do uatrakcyjnienia swojego wyglądu i decyduje się na wybielanie swoich zębów. 

W różnych gabinetach możemy się spotkać z inną metodą wykonania tego zabiegu. W większości przypadków wybór pada na dwuetapowe wybielanie uzębienia – przy użyciu lampy i nakładkowe. Stomatolog nakłada że Jeśli odpowiednio zadbamy o higienę jamy ustnej, to efekt wybielania utrzymuje się około dwóch lat.

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Darowizna edukacyjna

Jeśli podoba Ci się ten blog, wspomóż mniejszą lub większą kwotą moją edukację w zakresie medycyny (kursy/szkolenia, książki, urządzenia).

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum
stat4u