Profilaktyka udarowa – Badanie USG doppler tętnic szyjnych kiedy warto je wykonać?

Najczęstszą patologią układu krwionośnego jest miażdżyca. Zazwyczaj pojawia się po 50 roku życia u każdego z nas. Nie leczona prowadzi do udaru niedokrwiennego mózgu, który bardzo często kończy się paraliżem a nawet śmiercią.

 

Ratujące życie USG 

Najczęstszą patologią układu krwionośnego jest miażdżyca. Zazwyczaj pojawia się po 50 roku życia u każdego z nas. Nie leczona prowadzi do udaru niedokrwiennego mózgu, który bardzo często kończy się paraliżem a nawet śmiercią. Zapobiec temu może ocena stanu naczyń mózgowych. Uzyskane na podstawie badania informacje są nieodzowne, aby lekarz mógł wdrożyć skuteczne leczenie polegające na zwiększeniu przepływu krwi w naczyniach. Taka ocena jest możliwa za pomocą takiego badania jak USG doppler tętnic szyjnych. Zadaniem tętnic jest właśnie doprowadzenie krwi do mózgu. Niewłaściwa dieta, brak ruchu, palenie papierosów, ale przede wszystkim podeszły wiek powodują, że na ścianach tych tętnic zaczyna pojawiać się blaszka miażdżycowa. Hamuje ona przepływ krwi zwężając światło naczyń. USG jest najprostszym, bezbolesnym badaniem umożliwiającym wykrycie tych zmian i ich ocenę.

Kiedy powinno się wykonać badanie USG doppler tętnic szyjnych?

Profilaktyka udarów powinna dotyczyć każdego człowieka powyżej 50 roku życia nawet wówczas, kiedy nie ma żadnych symptomów świadczących o chorobie. Pacjent, który wykona takie badanie USG ma pewność, co do stanu swojego zdrowia i może z uśmiechem wrócić do swoich codziennych czynności. Wskazaniem do badania są objawy świadczące o zmniejszonym przepływie krwi w skutek zwężenia tętnic. Do takich objawów z pewnością można zaliczyć zawroty głowy, ponieważ mogą one świadczyć o niedokrwieniu mózgu. Niepokojące mogą okazać się także różne zaburzenia czucia, jak drętwienie, czy parestezje. Jeśli okulista nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, a mimo tego pacjenci narzekają na problemy ze wzrokiem, jak mroczki przed oczami, widzenie połowiczne to również może to świadczyć o miażdżycy.

 

Profilaktyka udarowa – kto jeszcze powinien wykonać badanie USG?

Pacjenci którzy są otyli, mają nadwagę, cukrzycę, podwyższony poziom cholesterolu, są w podeszłym wieku albo w ich rodzinie pojawiła się już miażdżyca znajdują się w grupie ryzyka. Powinny więc poddawać się badaniu USG doppler Profilaktyka udarowa jest bowiem najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia. W takiej sytuacji badanie powinno się wykonywać bez względu na to, czy u pacjenta występują symptomy choroby. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania to badanie USG doppler tętnic szyjnych wykonuje się także przed poważnymi operacjami oraz po zabiegach wszczepienia stentu w obrębie tętnic. W ten sposób monitoruje się bowiem efekty wprowadzonych metod leczenia.

 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Podsumowując, należy stwierdzić, że doppler tętnic szyjnych ratuje przed udarem niedokrwiennym mózgu. Udar taki często kończy się paraliżem albo śmiercią. Można więc wysnuć śmiałą tezę, że to badanie może uratować ludzkie życie i uchronić przed inwalidztwem. Pozwala ono na ocenę stanu naczyń krwionośnych, co umożliwia specjalistą wdrożenia odpowiedniego leczenia. Warto badać się nawet wówczas, gdy nie ma widocznych symptomów choroby. Pacjenci którzy poddadzą się badaniu będą mieć pewność, co do swojego stanu zdrowia. Będą mogli szybko wdrożyć leczenie, a w przypadku, gdy są zdrowi mogą spokojnie wrócić do swoich czynności. Warto mieć również świadomość, że USG jest badaniem bezbolesnym, które nie jest niebezpieczne i w żaden sposób nie ingeruje w organizm człowieka. Powinien to być dodatkowy argument mówiący o tym, że warto stosować taką profilaktykę

 

 

Artykuł sponsorowany na zlecenie whitepress pl

Podziel się tym artykulem na facebooku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Płatne konsultacje

Konsultacje zdrowotne
rejestracja@zdrowiebeztajemnic.pl

Darowizna edukacyjna

Jeśli podoba Ci się ten blog, wspomóż mniejszą lub większą kwotą moją edukację w zakresie medycyny (kursy/szkolenia, książki, urządzenia).

Ankieta

Który z ponizszych artykulów chcialbys /chcialabys przeczytac?

Który z poniższych artykułów chciałbyś /chciałabyś przeczytać?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwum
stat4u